Świetnie skonstruowane postaci ciekawych bohaterów zupełnie nikną na tle niepotrzebnie pogmatwanej fabuły. Podczas czytania Gorączki kości Val McDermid dosyć szybko można się pogubić i stracić zapał do dalszej lektury.
Spokojnymi na co dzień obszarami północnej Anglii wstrząsają informacje o brutalnym morderstwie. Policja znajduje zwłoki zamordowanej czternastolatki. Sprawca najpierw naszprycował swoją ofiarę pigułkami gwałtu, by potem okaleczyć jej narządy rodne i w końcu udusić. Śledczy rozpoczynają rutynowe dochodzenie w sprawie, które w pewnej chwili zamienia się jednak w nerwową walkę z czasem. Oto bowiem zabójca dziewczyny dopada następne ofiary; giną kolejni nastolatkowe z Bradfield.
Gdyby fabuła książki szkockiej pisarki ograniczała się wyłącznie do wątku głównego, którego zarys nakreśliłem powyżej, Gorączka... mogłaby być znakomitym kryminałem. Niestety, autorka zdecydowała się wprowadzić kilka innych wątków, teoretycznie pobocznych, ale tak rozbudowanych, że spokojnie wystarczyłyby do skrojenia następnej powieści. I właśnie przesadne rozwinięcie tych pobocznych historii zaszkodziło książce. W pewnym momencie McDermid gubi się w prowadzeniu poszczególnych wątków, a za nią gubi się także czytelnik. Literatura rozrywkowa, do jakiej zalicza się Gorączka... nie musi być prosta, ale przy budowaniu złożonej warstwy fabularnej należy zachować umiar, którego w tym przypadku autorce zabrakło.
Sytuację ratują bohaterowie stanowiący niezaprzeczalny atut tej powieści, których mistrzowskich kreacji zapewne nie powstydziliby się pisarze bardziej znani i doświadczeni od McDermid. Autorka stworzyła postaci wielowymiarowe, o złożonej psychice i interesujących charakterystykach. Są to bohaterowie, którzy po zakończonej lekturze nie stają się dla nas szybko anonimowi, wręcz przeciwnie, zapadają w pamięć. Jak chociażby doktor Tony Hill, współpracujący z policją profiler zwany też „specem od pokrętnych umysłów”, który obok życia zawodowego musi podjąć niełatwą konfrontację z trudną przeszłością swojej rodziny. Z kolei kierowniczka sekcji przestępstw ciężkich w lokalnej policji, Carol Jordan, to kobieta w pracy zaskakująco silna, której nie potrafią złamać nawet tak skomplikowane sprawy, jak śledztwo w sprawie dwukrotnego zabójstwa. Nie umie ona jednak ułożyć sobie życia osobistego, więc szuka pocieszenia w alkoholu.
Gorączka kości to specyficzna książka – kryminał, w którym jednakże słabo wyeksponowany wątek śledztwa ginie pod warstwą pobocznych treści. Z takimi bohaterami mogło być emocjonująco i wciągająco. Wyszło mało atrakcyjnie.
Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7648-453-2