Sól i Szafran - Kamila Shamsie

„Może gdy opowiadamy swoje historie, one opowiadają nas, ukazując, co w naszym życiu można, a czego nie można wytłumaczyć”.

okładka książki

Jak bardzo różnimy się od ludzi mieszkających w innych częściach świata? Czy naprawdę tak bardzo, jak nam się wydaje, czy tylko szczegółami, które są na tyle istotne, że zmieniają nasz sposób patrzenia na świat? Co w opowieściach jest ważniejsze, szczegół czy bogate tło? Co bardziej wpływa na smak potraw: pospolita i tania sól czy najdroższa przyprawa na świecie, jaką jest szafran? Czy takie ważne jest, skąd pochodzą ludzie, którzy nas kochają?

Aliya pochodzi z arystokratycznego rodu i ma dar Szeherezady – potrafi snuć opowieści w tak zajmujący sposób, że czytelnik wciąż czeka na więcej i więcej…
Większość opowieści dotyczy rodzinnej klątwy nie-całkiem-bliźniąt, rodzeństwa, które pojawia się w każdym pokoleniu i sprowadza na rodzinę nieszczęście. Ku swojemu przerażeniu na będącym w posiadaniu ciotecznej babki drzewie genealogicznym Aliya odkrywa, że ona również jest jedną z pary „nie-całek”. W dodatku spotyka Khaleela, który wchodząc w jej życie dodatkowo komplikuje i tak niełatwą już sytuację rodzinną… A jeszcze wciąż pozostaje do rozwikłania tajemnica zniknięcia ukochanej ciotki, bolesna historia, której Aliya nigdy nie opowiada.

Książka mnie oczarowała, przenosząc w egzotyczny świat i obalając wiele mitów związanych z inną niż europejska kulturą. Przesycone ciepłym humorem rodzinne opowieści przeplatają się z kulinarnym wątkiem, a przecież nic tak nie kojarzy się z domem jak smak spożywanych w nim potraw. Nic nie jest takie, jakim się być wydaje, a często nasze wyobrażenia są znacznie gorsze niż rzeczywistość. Któregoś dnia bowiem może okazać się, że to nie nienawiść, ale rodzinna miłość była przyczyną takich, a nie innych decyzji. I że dlatego właśnie jesteśmy ważniejsi dla bliskich niż wynikające z pozycji społecznej uprzedzenia.

Agnieszka Kaniecka

Red Horse
ISBN: 9788360504734