Historia Edgara - David Wroblewski

Opasły tom debiutanckiej powieści Davida Wroblewskiego nie prezentuje się zbyt zachęcająco, jak na literaturę rozrywkową, którą przecież reprezentuje. To jednak tylko złudne wrażenie, i dobrze, jeśli mu nie ulegniemy, bo po rozpoczęciu lektury Historii Edgara, można się w niej bez reszty zatopić.

okładka książki

Małżeństwo państwa Sawtelle przeżyło dwie ogromne tragedie. Najpierw Trudi nie donosiła pierwszej ciąży. Druga co prawda zakończyła się rozwiązaniem, ale noworodek urodził się martwy. Dlatego też szczęśliwe narodziny Edgara młodzi potraktowali jako ogromne błogosławieństwo, nawet mimo tego, że dziecko okazało się obarczone ułomnością: słyszało, ale nie potrafiło mówić. Tak zaczynają się dzieje chłopca, który doświadczony przez los próbuje prowadzić w miarę normalne życie, cieszyć się beztroską dzieciństwa oraz wyrosnąć na dobrego człowieka. Dni wypełnia mu nauka w szkole, a wieczory i czas wolny praca w psiarni należącej do jego rodziców – hodowców i treserów psów zarazem. Ten ustabilizowany tryb życia oraz zawsze pozostająca u boku Edgara wierna suka Almondine, dają chłopcu niezbędne poczucie bezpieczeństwa. I kiedy wszystko układa się znakomicie, do posiadłości Sawtelle’ów przybywa niejaki Claude, stryj Edgara. Wszystko, co dobre w życiu głównego bohatera zaczyna sypać się niczym domek z kart…

Wroblewski nad swoim debiutanckim dziełem pracował kilka długich lat, co rzuca się w oczy podczas lektury. Historia Edgara jest dopracowanym pod każdym względem literackim majstersztykiem, w którym nie ma miejsca na przypadek czy pisarską improwizację. Przemyślana jest tu dobrze skonstruowana fabuła, którą autor zręcznie rozwija wprowadzając i splatając ze sobą kolejne wątki. Nie ma tu przypadkowych bohaterów. Każda postać, nawet ta z pozoru nieistotna, prędzej czy później odegra w snutej przez Wroblewskiego opowieści istotną rolę. Konsekwentna jest wreszcie narracja łącząca pełne dynamizmu opisy wartkiej akcji z plastycznymi, nieco reportażowymi obrazami amerykańskiej prowincji ubiegłego wieku oraz socjologicznymi refleksjami na temat naszego życia i stosunków międzyludzkich.

Zaskakujące jest to, z jaką łatwością, debiutujący przecież, pisarz łączy w książce różne gatunki literackie. Pierwsza część wydawnictwa przypomina powieść obyczajową, w której autor opisuje codzienne, przepełnione monotonią, życie hodowców psów oraz zgłębia skomplikowane i nierzadko trudne relacje łączące członków rodziny Sawtelle. Tworzy przy tym rozbudowaną charakterystykę psychologiczną bohaterów. Później pojawia się Claude, a wraz z nim do powieści wkracza element napięcia, który w miarę upływu czasu już tylko rośnie. Historia Edgara powoli przeradza się w thriller. Co zabrzmi dziwnie – spokojny, z niewielką ilością gwałtownych zdarzeń, a jednak potrafiący trzymać czytelnika w niepewności do samego końca.

Znakomita propozycja na długie, mroźne wieczory, których tej zimy z pewnością jeszcze wiele przed nami.

Piotr Pieńkosz

Sonia Draga
ISBN: 978-83-7508-184-8