Mydło, czyli radzimy się powiesić – K.I. Gałczyński

Najnowsza propozycja wydawnictwa Iskry przedstawia mniej znaną twarz Gałczyńskiego. Mydło – czyli radzimy się powiesić to przypomnienie działalności twórcy Teatrzyku Zielona Gęś, jako krytyka literackiego publikującego na łamach „Cyrulika Warszawskiego”. A trzeba mu przeznać że jest on w swojej krytyce dość bezwzględny – aż miło się czyta.

okładka książki

Na pierwszy rzut oka, czy – ujmując temat bardziej politycznie – po pierwszym czytaniu, trudno jednoznacznie powiedzieć ile karier mógł Gałczyński złamać swoimi felietonami. Dość powiedzieć, że pióro ma bezpardonowe, czego dowód mamy już w samym tytule Mydło, czyli radzimy sie powiesić. Kira Gałczyńska, która napisała słowo wstępne do tej ksiązki, podkreśla, że choć krytyka zamieszczana przez Konstantego Ildefonsa w „Cyruliku” mogła się wydawać dość surowa, to najwyraźniej nie była pozbawiona podstaw. Wszystko wskazuje, że poza Dołęgą-Mostowiczem żaden inny początkujący autor nie dał rady się wybić i dać się polubić. Pozostaje nam sie tylko domyślać, co „straciliśmy”.
Chociaż patrząc z drugiej strony - Mydło, czyli... dostarcza również spory zapas przykładów krytykowanych tekstów wraz ze słowami krytyki.

Tytuł książki wyjaśnia się dość szybko i dosadnie przybliża, czego można się po niej spodziewać. „Mydło” to tytuł serii felietonów – wywodzi się z powiedzenia „sprawić komuś mydło”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza nawymyślanie komuś.
„Radzimy się powiesić” to z kolei cytat zapożyczony z odpowiedzi na listy nadsyłane do redakcji.

Mydło, czyli to kolejny przykład dobrego półkownika z tego wydawnictwa. Co więcej – jest to książka, którą pownien mieć w swoich zbiorach każdy, lub prawie każdy, kto uważa, że interesuje się literaturą, zwłaszcza polską. Pozwolę sobie nawet na pójście o krok dalej – jest to absolutnie obowiązkowa pozycja dla każdego, kto pisze, ma zamiar pisać, lub dopiero myśli o pisaniu – głównie po to, by mogli dowiedzieć, jakich błędów unikać w sztuce pisania, a jeśli nawet nie skorzystają z zawartych między wierszami rad – to niech mają świadomość, że nie zawsze było tak łatwo napisać tekst uznany za dobry.

Kamil Świątkowski

ISKRY
ISBN: 978-83-244-0131-4




tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl oraz Selkar.pl