1974 - David Peace

Zazwyczaj pochłaniam książki w bardzo szybkim tempie. Tym razem było jednak inaczej, po części z powodu braku czasu, a po części z faktu, że książki tej nie umiałam przeczytać za jednym razem. Dzieliłam ją na części… robiłam kilkudniowe przerwy… Wpływ na to miał zarówno styl, w jakim została napisana książka, jak i przedstawiona historia.

okładka książki

Edward Dunford, korespondent działu kryminalnego „na Anglię Północną” w "Evening Post", to główny bohater książki 1974 Davida Peace’a. Poznajemy go w trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej w związku z zaginięciem dziesięcioletniej dziewczynki, po której udaje się na pogrzeb swojego ojca.
Akcja całej powieści rozgrywa się na przestrzeni kilku dni. Szczegółowo opisane zostały wszystkie miejsca odwiedzane przez Edwarda. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku charakteryzowania poszczególnych bohaterów. Sprawia to, że czytelnik może sobie łatwo wyobrazić zarówno miejsca, jak i osoby, które nierzadko ukrywają sekrety i nie można ich zaszufladkować wyłącznie do dobrych, czy też złych.
Oczom czytelnika ukazują się następujące obrazy: martwa dziewczynka z przyszytymi do pleców łabędzimi skrzydłami (opis obrażeń jakich doznała z rąk mordercy jest bardzo realistyczny i nie trzeba mieć wielkich zdolności, by to sobie wyobrazić), czy płonący obóz Cyganów. A do tego jeszcze korupcja, która występuje praktycznie wszędzie.

Książka napisana jest dosadnym językiem. Myślę, że nie mogło być inaczej skoro napisana została przez mężczyznę, a główny bohater także nim jest. W czym przejawia się ta dosadność? Przede wszystkim w wulgaryzmach, których tu nie brakuje. Autor nie owija w bawełnę. Ponadto do opisu drastycznych scen dostosował także język.
1974 polecam miłośnikom kryminałów. Wielowątkowość podobnie jak naładowanie emocjami to główne atuty tej książki. Jest ona tak niesamowita, że dosłownie może zwalić z nóg. Tak właśnie było ze mną. Za jednym razem mogą ją przeczytać chyba tylko osoby o mocnych nerwach.

W trakcie czytania zastanawiałam się skąd pomysł na taki właśnie kryminał. Po części odpowiedź na to pytanie przyniosło mi zapoznanie się z biografią Peace’a. Autor wychowywał się w Yorkshire w latach 70. (tam też toczy się akcja 1974). Wracając zaś ze szkoły do domu słuchał fałszywych taśm Rozpruwacza z Yorkshire… Przez kwartalnik „Granta” został wybrany Najlepszym Młodym Powieściopisarzem 2003 roku.

Jeśli cierpicie na nadmierną senność, np. spowodowaną wiosennym przesileniem, 1974 jest dla Was. To idealny sposób na to, by odegnać myśli o śnie.

Agnieszka Maciejczuk

Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7648-630-7
tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl