Basia i opiekunka. Basia i Boże Narodzenie. – Zofia Stanecka

Bohaterka książek, Basia, to bardzo sympatyczna dziewczynka, co nie oznacza jednak, że jest landrynkową różową księżniczką z aureolką nad głową. To prawdziwa stuprocentowa dziewczynka. Potrafi pomagać w domu – na przykład przy lepieniu uszek do wigilijnego barszczu. Równie często psoci. Przykładowo – wycinanie krawatów z domowego obrusa w świecie dorosłych nie jest mile widziane. Basia cieszy się, dziwi, gniewa, jest niezadowolona z perspektywy posiadania opiekunki i żadne dziecięce emocje i dylematy nie są jej obce. Z pewnością każdy młody czytelnik znajdzie płaszczyznę, w której będzie mógł się z Basią całkowicie utożsamić.

okładka książki

Z pewnością tematyka serii książek z przygodami o Basi może pomóc rodzicom w rozwiązaniu wraz z dzieckiem wielu trudnych problemów. Jednym z nich może być pojawienie się nowej opiekunki w życiu malucha, pójście do przedszkola, czy powrót mamy do pracy. To tylko kilka przykładów, z kilkunastu, wokół których krążą przygody Basi. Książeczki skupiają się na sytuacjach czy problemach, z którymi, prędzej czy później, zetknie się większość dzieci. Ponadto książka nie narzuca rodzicom czy opiekunom żadnych rozwiązań, pozostawiając im wolną furtkę. Bardzo dobrze widać to przy okazji perypetii Basi związanych z Bożym Narodzeniem. Z jednej strony koleżanka Basi naśmiewa się z wiary w krasnala przynoszącego prezenty, z kolei mama opowiada córce historię prawdziwego świętego biskupa, który kiedyś rzeczywiście roznosił ubogim dzieciom prezenty. Ostatecznie jednak jakaś tajemnicza postać zostawia pod drzwiami mieszkania wór prezentów. Po lekturze książki tylko od rodziców zależy, czy będą chcieli pielęgnować u swojej pociechy wiarę w „krasnala przynoszącego prezenty”, czy też przedstawią jej fakty. Ponadto, w tej bożonarodzeniowej części, przedstawione są świąteczne zwyczaje, kultywowane przez wszystkich członków rodziny Basi. Lektura tych książeczek to, poza dobrą zabawą, także świetny punkt wyjścia do mniej i bardziej poważnych rozmów z milusińskimi.

Rodzina Basi, składająca się oczywiście z rodziców, starszego brata Janka, małego Franusia i dziadków, to naprawdę ciepła, kochająca się familia. Troszkę taki bajkowy wzorzec do którego miło się wraca osadzony jednak w bardzo przyziemnych realiach. Tata musi dyżurować, dzieci chodzą do szkoły, a mama w najgorszym momencie, na dwa tygodnie przed świętami łamie sobie rękę. Oczywiście wynika z tego wiele problemów ale przy wsparciu wszystkich domowników udaje się w pełni przygotować do Wigilii. To wsparcie i szacunek panujące między wszystkimi bohaterami książek, jest moim zdaniem bardzo potrzebnym aktualnie dzieciom dobrym przykładem. Książka z jednej strony bawi – zawarte w niej dialogi i sytuacje naprawdę wywołują uśmiech, a z drugiej w nienachalny sposób, jakoś tak mimochodem i między wierszami – wychowuje.

Gdyby któryś z czytających opiekunów w wirze przedświątecznych zakupów niespodziewanie stracił głos, to Może sobie dopomóc zaopatrując się w audiobook z przygodami Basi. Są jeszcze zeszyty ćwiczeń „Basia uczy” dotyczące pisania i czytania oraz liczenia i geometrii – będą pożytecznymi dodatkami, po które mali fani Basi chętnie sięgną.

Joanna Jasik

Wydawnictwo EGMONT
ISBN: 978-83-237-5337-7