Biblioteka umarłych - Glenn Cooper

Zainteresował mnie tytuł tej powieści. Listopad sprzyjał chyba rozważaniom o śmierci. Chociaż temat ten przez wszechobecne mass-media został zrównany z reklamami jogurtu czy innych, mniej lub bardziej kosztownych, dóbr doczesnych, zdarza nam się niekiedy zastanowić nad nim głębiej.

okładka książki

Ta powieść raczej nam na to nie pozwoli. Akcja toczy się zbyt szybko. Ludzie padają jak muchy – chociaż nie, to nie jest dobre porównanie. Żadna mucha nigdy nie dostała pocztówki z datą swojej śmierci i rysunkiem trumny. A pocztówki te właśnie są powodem włączenia w sprawę serii zbrodni w Nowym Jorku doświadczonego agenta FBI, Willa Pipera, specjalisty od chwytania seryjnych morderców.
Czytając powieść podróżujemy w czasie – opisane są tam wydarzenia z VIII, IX, XIII, XX i XXI wieku. Powiązane są ze sobą Tajemnicą, która po przeszło tysiącu lat przyczynia się do śmierci niewinnych ludzi.
Will czeka już tylko na zbliżającą się emeryturę. Ma problemy z alkoholem, samotnością, jest pewien, że już nic dobrego go w życiu nie spotka. Nieoczekiwanie zostaje przydzielony do sprawy Dnia Sądu wraz z młodą, pełną entuzjazmu, początkującą agentką polskiego pochodzenia, która okropnie go irytuje, oczywiście – do czasu.
Mamy więc na początek serię zbrodni, zblazowanego agenta, supertajną strefę 51 która gdzieś tam majaczy w tle, grupę archeologów i ich niesamowite znalezisko, atrakcyjną kobietę, duże pieniądze, komputerowego geniusza, niespełnionego pisarza, urodzonego siódmego lipca 777 roku siódmego syna siódmego syna o potężnej mocy – chyba wszystko, co może spowodować nieoczekiwane zwroty akcji.
Jaki byłby nasz świat, gdyby każdy znał dokładną datę swojego końca? Czy jest ktoś, kto się nigdy nie zastanawiał, czy to, co się nam przydarza jest dziełem przypadku, czy wszystko jest już z góry zaplanowane?
Książka reklamowana jest jako thriller i zapewne thrillerem jest, chociaż rozwiązanie zagadki krystalizuje się czytelnikowi dość szybko. Ale ponieważ podczas lektury przywiązujemy się do ładnie oddanych bohaterów, trzyma w napięciu niepokój o ich losy – jak dotąd przeważająca większość ludzi, którzy poznali Tajemnicę gwałtownie odeszła z tego świata.
Czy Will będzie następny?
Jednym słowem: książka w sam raz na jesienne popołudnia i wieczory, zwłaszcza dla tych, którzy wierzą w Przeznaczenie…

Agnieszka Kaniecka

Wydawnictwo Albatros
ISBN: 978-83-7659-203-9
tę książkę dostaniesz w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl