Zazwyczaj z trudem wciągam się w mroczne dreszczowce. Przez chwilę byłem przekonany, że tym razem też tak będzie. Książka bardzo szybko wyprowadziła mnie z błędu.
Już niemal od pierwszego rozdziału wciągnęła mnie w historię w sposób, jakiego długo nie mogłem sobie wytłumaczyć. Nie była to zasługa pierwszoosobowego narratora – ostatnio zdarza mi się czytać praktycznie tylko takich; nie była to też kwestia egzorcystycznej tematyki – szczerze mówiąc, bardziej niesamowicie brzmią chyba książki pisane przez profesjonalistów zajmujących się uzdrawianiem dusz w rzeczywistości. Wilkołaki, sukuby ani nawet zombie też nie wydały mi się wystarczającym kolorytem, by zająć mnie w jakiś wyjątkowy sposób.
Niemniej jednak całość połączona z obrazowym piórem Careya zadziałała bez najmniejszego zarzutu. Już od pierwszej chwili wyobraziłem sobie faceta w prochowcu z cynicznym zmęczeniem na twarzy w mieście, w którym zawsze pada, a wszyscy dokoła czegoś od niego chcą. Czegoś, czego on nie może i nie chce im dać. Problem polega na tym, że „nie” to nie jest właściwa odpowiedź.
Świat, w którym wilkołaki, czy zombie żyją niemal na równi z „żywiakami”, nie jest nowością. Carey umieścił jednak akcję w konserwatywnym Londynie, „żyjący inaczej” oraz zwykli „żyjący” funkcjonują jawnie, mając swoje własne kluby, punkty usługowe i zestawy zasad. Te dwie grupy nie muszą się lubić, tym bardziej, że kontakty między nimi są raczej pozbawione przyszłości. Pozostają jednak jeszcze kwestie prawne – z jednej strony prawna ochrona przed nietolerancyjnym przezwiskiem „zombie”, a z drugiej – odpowiedzialność fiskalna nawet po śmierci. I zaczyna się robić ciekawie...
Nieumarli są w mieście niemal normalnością – ale duchy wciąż sprawiają problemy. Właśnie dlatego zawód egzorcysty zyskał na popularności. Główny bohater, Felix Castor, jest właśnie egzorcystą – i to jednym z lepszych. Na pracę nie narzeka, ale na nadmiar szczęścia i gotówki również nie. Kilka lat wcześniej popełnił błąd, za który płaci teraz jego przyjaciel. Kobieta, na której najbardziej mu zależy, kocha innego i umawia się z jeszcze innym, zaś kobieta, której pożąda najmocniej, stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie. W centrum handlowym wybuchają zamieszki, w które zamieszane są siły, których Castor nie rozumie, a jedyny naprawdę lepszy od niego specjalista ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a wina spada oczywiście na Castora. Wtedy też okazuje się, że przypadki tak naprawdę nie chodzą po ludziach.
To nie jest barwna baśń, a jednak obrazy opisywane przez Careya pojawiają się przed oczami z wyraźnością komiksu. Humor, zabarwiony kacem i rozciętą wargą, szczypta średniowiecznej łaciny i jeszcze wcześniejszej greki, ciemne sprawki i jeszcze ciemniejsze typy stojące na każdym rogu – wszystko, czego szukam w dobrym kryminale –w tym wypadku podane w modnym sosie z przemilczanych spraw religii. Wszystko, co sprawia, że Bogart ożywa w wyobraźni ...
Wydawnictwo MAG
ISBN: 978-83-7480-103-4