Dobranoc Panie Holmes – Carole Nelson Douglas

Ze znanymi serialami czasem bywa tak, że szczególnie lubiane postaci drugoplanowe otrzymują swoją własną szansę zaistnienia samodzielnie. W literaturze jest zdecydowanie trudniej o podobne zagrania – choćby dlatego, że i trudniej o seriale.

okładka książki

Niemniej jednak każdy aktywny czytacz jest w stanie wymienić przynajmniej kilka serii dotyczących jednego, bądź kilku głównych bohaterów. Zaś tam, gdzie są bohaterowie, są również ich przyjaciele, wrogowie lub zawzięci rywale. Jeśli przygody postaci takiej, jak np. Sherlock Holmes, wydają Wam się bujne, kolorowe i porywające, skąd pewność, że życie wszystkich pozostałych osób jest niewarte opisania.

Z takiego, być może, założenia wyszła Carole Nelson Douglas, która postanowiła przyjrzeć się bliżej postaci Irene Adler – aktorce i śpiewaczce umilającej sobie oczekiwanie na swoją pierwszą wielką rolę rozwiązywaniem kryminalnych zagadek. Trzeba przyznać, że radziła sobie na tyle dobrze, ze zasłużyła sobie na miano konkurencji godnej samego towarzysza doktora Watsona. Dobranoc Panie Holmes to pierwsza z opowieści z Panią Adler w roli głownej. Autorka, o czym dowiadujemy się z informacji na listku okładki, napisała ich jeszcze siedem.

W tym miejscu należy się kilka słów na temat tzw. „pierwszych wrażeń”. Na początku oko przyciąga okładka przygotowując na odpowiednią epokę i klimat. Ale książki, jak wiadomo, nie należy oceniać po okładce.
Muszę przyznać, że kolejne „pierwsze” wiązało się z małym rozczarowaniem. Wydawało mi się, że autorka ma problem z odtworzeniem właściwego Doylowskieg nastroju. Ciągle mi czegoś brakowało – czy to w opisie sąsiedztwa, czy w zachowaniu postaci. Bałem się nawet, że będzie mi z tego powodu ciężko ukonczyć lekturę. A jednak...

Zanim się zorientowałem, Irene podróżowała po Europie, a ja miałem za sobą ponad 2/3 książki i czekałem – co będzie dalej. Opowieść wciągnęła mnie prawie bez reszty, a po wstępnych obawach nie zostało nawet śladu.
Pod koniec lektury pozostały już tylko pozytywne wrażenia, a w tym szacunek dla włożonej pracy. Wzmianka o Pradze, Warszawie, czy jej mieszkańcach pokazała, że C. N. Douglas jest nie tylko dobrą pisarką, ale i dokumentalistą.

Porównanie przygód Holmesa i Adler w kategoriach klimatu i oryginalności zdecydowanie wygrywa ten pierwszy, ale nie o to przecież chodzi, a Dobranoc Panie Holmes to naprawdę przyjemna i angażująca lektura. Polecam.

Kamil Świątkowski

Bukowy Las
ISBN: 978-83-62478-01-9tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl ,Merlin.pl