Duchy w teatrze – Ewa Karwan-Jastrzębska

Po książki dla dzieci i młodzieży nie sięgam ostatnio zbyt często. Pewnie dlatego, że sama już się do żadnej z tych grup zaliczyć nie mogę. A jednak okazuje się, że czasem warto zajrzeć na półkę z propozycjami lektur dla młodszych czytelników. I tak oto pochłonęła mnie lektura książki Duchy w teatrze. Jej autorką jest Ewa Karwan-Jastrzębska, znana autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Jedną z jej publikacji jest „Miś Fantazy” – książka powszechnie znana i lubiana. Wracając jednak do Duchów …

okładka książki

Akcja książki rozgrywa się na warszawskim Żoliborzu. Trójka przyjaciół – Ola, Marysia i Michał – przygotowuje się tam do przedstawienia – „Romeo i Julia”. Można powiedzieć, że mają oni niejako dar do trafiania na różne dziwne zagadki, detektywistyczne zagadki. I choć niejedną przygodę razem przeżyli, nie są świadomi tego, co spotka ich w trakcie przygotowań do wystawienia sztuki. Na starym strychu, zdaniem przyjaciół, poza starociami, kurzem i popiersiem Williama Shakespeare’a, zwanego przez nich Williamem Zapomnianym, znajduje się coś więcej… Ich zdaniem mieszka tam ktoś więcej. Do tego, by to sprawdzić, przekonuje ich także informacja, że rzekomo w pobliskim teatrze widziano duchy. Na jaki więc pomysł wpada trójka detektywów? Po przedstawieniu zamierzają oni ukryć się w teatrze, by sprawdzić, czy informacja o pojawiających się duchach nie jest żadną mistyfikacją.
Po zakończonym spektaklu Ola, Marysia i Michał wraz z duchami Julii, Romea, Ofelii i Hamleta przenoszą się do… szesnastowiecznej Werony. Jeśli chcecie sprawdzić, czy młodym detektywom uda się uratować kochanków, zachęcam do lektury Duchów w teatrze.
Warto jednak zaznaczyć, że duchy spotkane przez przyjaciół nie są duchami złymi. Zaliczyć je można raczej do kręgu duchów dobrych.
Książka jest ciekawa i napisana w taki sposób, że będzie łatwa w odbiorze dla młodszych czytelników. Emocje, jakie towarzyszyły bohaterom udzielą się także czytelnikom. Czas spędzony na lekturze Duchów w teatrze nie będzie na pewno czasem straconym.
Polecam!

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Egmont
ISBN: 9788323752899
tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" , Selkar.pl oraz