Trzecia Kuzynka - Rafał Kosik

Jest coś takiego w książkach młodzieżowych, że czytają się szybko i z niemałą przyjemnością. Dość często zawierają pokaźny ładunek pozytywnych rad i prawie nieskazitelnych charakterów. Kiedyś jednak opowieść się kończy, a książka wędruje na półkę. Przez chwilę pobudzi jeszcze wyobraźnię i drobne dyskusje, aż pojawi się następna historia.

okładka książki

Od czasu Timura i jego drużyny, czy przygód Pana Samochodzika minęło już trochę czasu i zmienił się również sposób pisania, rozwijania historii i prowadzenia bohaterów. Młodzież z książkowych opowieści dojrzewa. Na swój sposób starzeje się razem z czytelnikiem. Oczywiście wpływa to na fakt, że każda następna przygoda musi być również coraz bardziej “dorosła”. Pisarz musi jednak uważać, żeby nie była “zbyt dorosła”.
Materiały poromocyjne ostatniej części przygód trójki warszawskich nastolatków wspominały, że jest to opowieść w typie młodzieżowego horroru. Nie ukrywam, że trochę mnie to zmartwiło, bo nie miałem ochoty na czytanie kolejnego Harrego Pottera. Na szczęście ta obawa okazała się bezpodstawna.
Trzecia kuzynka zabiera trójkę przyjaciół na zasłużone ferie. Specjalnie wybrane biuro podróży miało zagwarantować wyprawę wolną od niespodzianek, a przede wszystkim od kłopotów. Nawet Felix zostawił w domu większość ze standardowego wyposażenia, jakim na codzień dysponował. Po niedawnej bitwie z chmarą nanobotów przyjaciele naprawdę chcieli sobie odpocząć. Bądźmy jednak szczerzy – prawda jest taka, że nawet jeśli autor przekona nas, że bohaterowie nie szukają kłopotów, to nikt nie uwierzy, że kłopoty przestaną poszukiwać bohaterów.

W ostatniej części przygód Felixa, Neta i Niki pojawia się kilka zdecydowanie nowych czynników – terytorium, otaczający ich ludzie, mniejsze uzależnienie od techniki, a jednak mimo wszystko potrafią pozostać sobą. Być może – idąc tropem rozwijających się postaci – jest to wprowadzenie do większych zmian w życiu trójki młodych Warszawiaków. Być może chodzi o to, że niedługo czekają ich pierwsze poważne decyzje – naprawdę nie wiem, ale po lekturze tej części mogę z całą szczerością przyznać, że jestem ciekaw, co będzie dalej. Co jeszcze ich spotka? Czy Net zostanie sobą? Kim będzie wybranka Felixa – nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wreszcie zaczął mieć w tej płaszczyźnie całkiem poważne rozterki. I wreszcie - co z Niką? Jak utrzyma swoją największą tajemnicę i co zrobi, gdy osiągnie pełnoletność.

Trzecia Kuzynka jest faktycznie książką z dreszczykiem. Historia wciąga i pozostawia z pytaniem “co dalej?”. A czyta się ją bardzo przyjemnie, choć muszę przyznać, że o plusze i śniegu wolałbym czytać w niedzielny poranek którgoś z letnich miesięcy.

Co dalej?

Kamil Świątkowski

Powergraph
ISBN: 978-83-61187-12-7