Dr House - Paul Challen

Nie ukrywam, że książka Dr House przykuła moją uwagę bardzo skutecznie już w pierwszej chwili, gdy ujrzalem okładkę na stronie wydawcy. Nie chodzi nawet o sam serial, którego można być gorącym zwolennikiem, albo przeciwnikiem, ale o aktora Hugh Lauriego - postać która intryguje mnie jeszcze od czasów serialu Black Adder.

okładka książki

Książka nosi podtytuł „Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu” i trzeba przyznać, że w dużej mierze tym właśnie jest. Ponad dwie trzecie stron zajmują bowiem szczegółowo opisane odcinki z pierwszych trzech sezonów tego popularnego serialu. Nie jest to zwykłe streszczenie, ale historie z ponad sześćdziesięciu odcinków zebrane i opisane według bardzo konkretnego klucza. Autorzy skupiają się na tym jak wyglądała w danym odcinku intryga, jakie były kłamstwa i jakie wpadki. Uwadze wnikliwych obserwatorów nie umknęła nawet rola, jaką w każdym odcinku odgrywała laska House'a, a bardziej dociekliwi zamieścili swoje wątpliwości odnoszące się do rzetelności medycznej serialu.

Nie bez powodu napisałem „autorzy”. Na okładce występuje tylko nazwisko Paula Challena, ale nie ulega żadnym wątpliwościom, że materiały do swojej książki zbierał on przeglądając liczne blogi i strony internetowe tworzone przez miłośników serialu i jego obsady. Challen zresztą dość często sam się powołuje na swoje źródła używając sformułowań typu: „internauci zauważyli, że..”, czy „ dyskusje na forach internetowych, pokazują, iż...”. Takie zabiegi i takie poprowadzenie tematu sprawiają, że sama książka również mocno utrzymuje charakter produkcji fanowskiej. Ma to oczywiscie swoje dobre i złe strony. Złe przemilczę, bo myślę, że każdy może je sobie łatwo wymienić i uzbierać dowolną ich ilość. Wszystko zależy od nastawienia. Ci zaś, którzy serial oglądają regularnie na pewno znajdą w tej części książki mnóstwo smaczków, na które wcześniej nie zwrócili uwagi, a które mogą wykorzystać jako ciekawostki w kurtuazyjnych pogawędkach.

Większą uwagę zwróciłem na część biograficzną książki Challena. Z dość oczywistych powodów jest ona przede wszystkim poświęcona Lauriemu śledząc jego karierę jeszcze od czasów niemal studenckich. Na tym tle, pozostałe postaci serialu, potraktowane są niemal marginalnie. Pisząc o tej części książki nie mogę jednak powstrzymać się od dwóch zastrzeżeń.
Przede wszystkim historia życia aktora opisana jest niemal bezkrytycznie i z łatwo wyczuwalną fascynacją. Można odebrać wrażenie, że autor chciał tu wystawić pomnik swojemu ulubionemu aktorowi. I znów - jest to fakt, który można łatwo wybaczyć produkcji fanowskiej.
Drugi drobiazg, który delikatnie zazgrzytał podczas lektury, to fakt, że autor w sąsiadujących rozdziałach trochę zbyt intensywnie powtarza pewne fakty - w sposób, który mógłby sugerować, że sam nie pamięta, o czym pisał poprzednio, lub, że takie rozdziały zostały napisane przez różne osoby. Stanowi to jakby kolejny dowód na forumowo-blogowy rodowód książki, ale jeśli ktoś się decyduje na wydanie takiego tytułu pod jednym nazwiskiem, pewne szczegóły powinny zostać dopracowane.
Mimo wszystko książka Challena dostarcza kilku ciekawych i niekoniecznie znanych faktów i z pewnością może stanowić dogodny punkt wyjścia, dla tych, którzy na własną rękę chcialiby dowiedzieć się czegoś więcej o aktorach i postaciach związanych z serialem „Dr House”.

Kamil Świątkowski

Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7648-233-0