Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie – Charles Yu.

Kiedy któregoś dnia zauważysz, że z twojego pojazdu wysiada jakiś koleś – zupełnie podobny do ciebie – jak przysłowiowe dwie krople materii – i macha do ciebie książką – nie strzelaj do niego od razu, bo możesz się wpakować w całkiem niezłe tarapaty, a do tego utkniesz w pętli.

okładka książki

...a wydostanie się z takiej pętli jest niebywale trudne... można wręcz powiedzieć, że niemożliwe. I zastanawiasz się pewnie, czy jednak ty właśnie dasz radę przygotowany i wyposażony w PODRĘCZNY ZESTAW CHRONOPODRÓŻNIKA.
Ale przecież przeszłości nie można zmienić. Zmieniłbyś wtedy również przyszłość i jeśli miałbyś pecha, to mógłbyś nawet zostać swoim własnym wujkiem... gorzej... - ciotką.

Główny bohater nosi imię i nazwisko autora, ale – jak zapewniał w wywiadzie Charles Yu – nie jest to książka autobiograficzna. Przyglądając się jej jednak z boku może być ciężko w to uwierzyć. Pomijając oczywiście fakt podróży w czasie – przecież w nie nie wierzycie (jeśli jednak wierzycie, proszę skontaktować się z Time Warner Time – oni będą wiedzieli, co trzeba zrobić).

Charles Yu (bohater) opowiada o swoim życiu wprowadzając od początku pewną dozę humoru. Można odnieść wrażenie, że cała książka będzie przede wszystkim poświęcona wywoływaniu właśnie tego odruchu u czytelnika. W miarę narastającego szelestu kolejnych stron okazuje się, że tak naprawdę jest to głównie wyraz dystansu, jakiego bohater nabrał do siebie samego przez trzy dekady życia. No tak... bo książkowy Charles Yu ma około trzydziestu lat, z czego niemal dziesięć przepracował w wehikule czasu. Wydawać by się mogło, że to za mało, by traktować go poważnie, że jest za młody, by być wysłuchanym. Jak się okazało, ojciec jednak go słuchał i …

O intrydze najlepiej przekonajcie się sami. Książka jest bardzo przyjemna w odbiorze. Nie powiem, że „czyta się sama”, bo jednak są chwile kiedy zmusza do myślenia, oraz takie, kiedy myślenie należy jak najszybciej wyłączyć (jak w przypadku wyjaśniania, co bardziej skomplikowanych, równań i warunków rządzących całym procesem wprawiającym TM-31 w ruch). Jak przeżyć... warto jednak przeczytać i na krótką chwilę zastanowić się – dla zabawy, albo tylko dla siebie – jak bardzo chciałoby się wrócić do przeszłości i zmienić to i owo. Pytanie tylko, czy zmieniłoby to cokolwiek...

Kamil Świątkowski

Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7648-845-5
tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl