Karlsson z Dachu – Astrid Lindgren

Przy zupełnie zwyczajnej ulicy w Sztokholmie, w zupełnie zwyczajnym domu, mieszka zupełnie zwyczajna rodzina Svantessonów.

okładka książki

Karlsson z dachu to wypełniona humorem i przygodami książka autorstwa Astrid Lindgren. Ta pełna zapału do książek pisarka wymyśliła bardzo sympatycznego latającego wujka (A jeśli jeszcze nie czytaliście książek tej pisarki, to musicie wiedzieć, że w Szwecji, nawet do nieznanych osób dorosłych dzieci mówią „wujku” lub „ciociu”). Ma on na imię – oraz na nazwisko – Karlsson. Według niego wszystko jest „zwykłą rzeczą”. Jednak kiedy ktoś weźmie od niego jednego choćby iryska, to mówi, że tak łakomego człowieka nigdy nie widział. Sam też jest bardzo łakomy. Pomysłów ma wiele i można się nieźle zdziwić, jak Astrid Lindgren zmieściła je wszystkie w jednej książce.

Kiedy Karlsson po raz pierwszy przylatuje do Braciszka (bo tak ma na imię drugi główny bohater), był to jeden z tych dni na opak, kiedy zupełnie nie jest przyjemnie być Braciszkiem. Później jednak wszystko idzie gładko – aż do momentu, gdy Karlsson zepsuje maszynę parową. Wszyscy pogniewali się wtedy właśnie na Braciszka, chociaż on sam również mówił, że to Karlsson. Tylko, czy ktokolwiek mu uwierzył? Przekonajcie się sami, a książkę naprawdę warto mieć.

Mateusz Świątkowski

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
ISBN: 978-83-10-12758-7