Księga miłości – Kathleen McGowan

W literaturze tłumaczonej trudno czasem jednoznacznie określić, który autor goni modę, a którego goni moda. Można odnieść wrażenie, że „teraz wszyscy piszą o tym samym” tylko dlatego, że książki o podobnej tematyce mnożą się nad wyraz gęsto. Dopiero głębsze spojrzenie w daty zawarte w stopce może wyprowadzić z błędu.

okładka książki

Tematyka Katarów wydaje się być jednym z takich popularnych ostatnio tematów, a Księga miłości ciekawie wpisuje się w ten nurt. O ile w większości przypadków o wyznawcach tego ruchu religijnego pisze się książki osadzone czasowo w średniowieczu, lub nawet w początkach naszej ery, o tyle książka McGowan już tylko nawiązuje do czasów wielkich religijnych prześladowań.

Potem zaczyna się robić coraz ciekawiej. Księga miłości jest publikacją dość młodą i z tego tytułu można – w pewnym stopniu – oczekiwać wzorowania się na popularnych ostatnio książkach z nurtu kryminałów religijnych typu Brownowskiego. Bo jak się łatwo domyślić same prześladowania i eksterminacje Katarów nie wystarczą do przyciągnięcia czytelnika.

Kathleen McGowan zawiązuje intrygę całkiem sprytnie wplątując w nią za razem wątek romansowy. Ten ostatni wydaje się zresztą dosyć istotny dla całej opowieści.
Czego się jednak spodziewać, kiedy ONA, jako powierniczka tajemnicy Magdaleny, jest jedną z kluczowych postaci w tej historii, a ON to jeden z dwóch najlepszych specjalistów na świecie. Drugi jest jej podobnie bliski, ale pracuje w Watykanie - w pewnym sensie dla konkurencji. Przeznaczenie musi w tym wszystkim maczać palce.
Jak się okazuje te palce macza też ktoś jeszcze o czym przekonujemy się już na początku opowieści. Dwie przesyłki o niemal identycznej zawartości dotarły do wspomnianych osób w tym samym czasie ponownie łącząc ich życiowe ścieżki. „Ponownie”, bo współpracowali już wcześniej przy podobnej sprawie. Była to bardzo bliska współpraca, w której efekcie powstała książka pełna sensacyjnych, choć kontrowersyjnych treści. Dzieło to jednak wymagało pewnych kompromisów, które tak naprawdę poróżniły parę głównych bohaterów.

Dobrze znane powiedzenie twierdzi, że stara miłość nie rdzewieje. Czy wystarczy to jednak, by dwoje ludzi ponownie sobie zaufało i połączyło się w walce o ideę. Cóż... po odpowiedź na to pytanie odsyłam Was do książki Księga miłości Kathleen McGowan.

Kamil Świątkowski

MAG
ISBN: 978-83-7534-001-3