Kubuś idzie do przedszkola. Kubuś będzie miał braciszka. - Vilma Costetti i Monica Rinaldini

Przy kominku – zupełnie nieprzypadkowo, ale to inna sprawa – ponownie zawitały książki „dla dzieci”. Oczywiście przyjrzeliśmy się im pod kilkoma różnymi kątami, by móc je przedstawić jak najbardziej rzetelnie. Kubuś... mógłby opowiedzieć wam niejedną historię z morałem.

okładka książki

Obie książki to kolejne części z serii Kubuś.... Tytuły, które wybrałem odzwierciedlają – moim zdaniem – dość istotne etapy zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Pierwsze wiąże się z groźnie brzmiącym terminem „lęki separacyjne”, a drugie z faktem, że nagle w domu może się pojawić ktoś, kto stanie się ważniejszy i będzie jeszcze bardziej „w centrum uwagi”. Bardzo szybko rozterki dzieci stają się problemem rodziców.

okładka książki

Zaś same książki... również mogą się wydać problematyczne. I należy się ich trochę bać. Seria jest przewidziana jako książki dla dzieci. Nie pierwszy raz oznacza to, że tak naprawdę książkami dla dzieci nie są. Cała przewrotność tym razem polega na tym, że o ile ilustracje są jak najbardziej dla najmłodszych, o tyle już tekst jest wyzwaniem dla dorosłych. Każda opowieść składa się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawia „możliwą sytuację” – co w takiej sytuacji mogłoby powiedzieć dziecko. Druga – to zbiór zagadnień i pojęć, które mogą być bardzo przydatne w rozmowach z potomkiem. I to właśnie ta część może dostarczyć najwięcej problemów – zwłaszcza niewprawionym – rodzicom.

Ilustracje i pojęcia nie dadzą się bowiem swobodnie przeczytać nawet w formie nawiązującej do komiksu. Tę część należy sobie odpowiednio przepracować, by móc swobodnie porozmawiać i rozwiać obawy najmłodszych. Czy przygody opisane w Kubusiach... pomogą w zażegnywaniu domowych kryzysów? Bądźmy szczerzy – każde dziecko jest inne i trudno przewidzieć, jak naprawdę zareaguje. Można być pewnym tylko tego, że będą problemy.

Niemniej jednak trzeba to powiedzieć, że porady i zagadnienia zamieszczone w obu książkach są bardzo pomocne dla rodziców. Z pewnością pomogą im się przygotować do tych ciężkich rozmów, a dodatkowym osiągnięciem będzie świadomość, że z własnym dzieckiem można się dogadać.

Oczywiście takie postawienie sytuacji pozornie zamyka serię Kubusiów... w bardzo wąskiej niszy książek-psychoporadników. Seria zdecydowanie skierowana jest do dzieci i ich rodziców i tylko w tym zestawie spełni swoje zadanie najlepiej. Nie dajcie się jednak zniechęcić jej „problematyczności” – bo bardzo szybko możecie w niej odnaleźć i frajdę.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo Czarna Owieczka
ISBN: 978-83-63010-00-3
ISBN: 978-83-63010-01-0