Lemoniada gada – Mark Peter Hughes

Przeznaczeniem artysty jest cierpienie i doskonałość. Franciszek Liszt
Po kilku tygodniach spędzonych nad poważnymi, naukowymi lekturami mój umysł domagał się zgoła czegoś innego. Nie tak łatwo przestawić się jednak z języka naukowego na literacki. Sięgnęłam więc po lekturę lekką i przyjemną, która okazała się w tym przypadku pozycją idealną. Mowa tu o książce Marka Petera Hughesa, Lemoniada gada. Co ciekawe doczekała się ona ekranizacji przez Disney Chanell.

okładka książki

Książka opowiada o losach i drodze do sławy pięciu młodych ludzi: Olivii, Mohinii, Stelli, Charliego i Wen. Z pozoru może wydawać się, że nie mają oni ze sobą nic wspólnego. Wszyscy uczą się w liceum i początkowo mają trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości i z zaklimatyzowaniem się. Przypadkowo odkrywają, że jest coś co ich łączy. Tą więzią staje się muzyka. Dzięki nauczycielce muzyki odkrywają, że mają talent i mogą tworzyć własną muzykę.
Początki nie są łatwe. Młodzi bohaterowie do pomysłu założenia zespołu muszą przekonać swoich rodziców. Na ich drodze do realizacji marzeń pojawia się wiele przeszkód. Każde z nich musi się zmagać z własnymi problemami związanymi ze szkołą, a także sprawami uczuciowymi i rodzinnymi. Jakby tego było mało muszą także w walce o popularność zmierzyć się ze świetną kapelą rockową Mudslide Crush.
W trakcie lektury możemy znaleźć odpowiedź na wiele pytań. Jesteśmy świadkami tego, jak powstaje nowy zespół, jakie więzi tworzą się między jego członkami. Czy poradzą sobie z problemami i przeszkodami, jakie pojawiają się na ich drodze? Czy uda się im zyskać sympatię i przychylność publiczności? Tego wszystkiego dowiecie się po lekturze książki Lemoniada gada.
Książka napisana jest prostym i przystępnym językiem. Pierwszoosobowa narracja pozwala poczuć się, jakbyśmy słuchali każdego z bohaterów. To oni bowiem są narratorami. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jak cała historia wyglądała z perspektywy każdego z nich. To niewątpliwy atut książki.
Skąd pomysł by pisać o muzyce? Odpowiedź znajduje się w notce biograficznej o autorze. Mark Peter Hughes będąc nastolatkiem sam był liderem zespołu rockowego. Niewątpliwie dzięki temu pisząc Lemoniada gada pogodził pasję pisania i miłość do muzyki.
Dużym atutem książki jest brak zbędnych opisów. Ma za to możliwość dokładnego poznania każdego z bohaterów. Poznajemy ich losy, osobowość, to jakie relacje łączą ich z przyjaciółmi i rodziną.
Książkę polecam jako idealną lekturę na weekendowe poranki.

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Egmont
ISBN: 978-83-237-5387-2
tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" , Merlin.pl , Selkar.pl