List w butelce – Agnieszka Sobich, Marta Kurczewska

Lato minęło już dawno i pozostało nam chyba tylko wspominanie. A od wspominania do uruchomienia wyobraźni jest bliżej niż jeden krok. Książka List w butelce może być tu bardzo pomocna.

okładka książki

Jest to, jak można się domyślić, książka dla młodszych czytelników, ale nie oznacza to, że starsi nie znajdą tu czegoś dla siebie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcecie skorzystać ze swojej wyobraźni. A pole do popisu jest niemałe.

Przede wszystkim książka nie narzuca się obfitością tekstu. Wręcz przeciwnie – jest go raczej niewiele. Krótkie wersy porozdzielane są ilustracjami i czasem na własne fantazje. Jeśli zdecydujecie się przeglądać List... solo – postarajcie się potraktować lekturę jak przeglądanie wakacyjnego albumu ze zdjęciami. Delektujcie się każdą stroną, bo wszystkie one mają ukryte jakieś swoje historie. A jeśli będziecie czytać tę książkę komuś, to upewnijcie się, że uzupełnicie treść o własne wątki.

Książka jest bardzo ciekawie ilustrowana – bez przepychu, skromnie ale wciąż kolorowo. Z jakiegoś powodu obrazki również przywodziły wspomnienia, choć już tym razem dużo starsze i dotyczące książek, które czytałem (i które mi czytano) kiedy byłem młodziutki i malutki.

W tym miejscu pora, by całkiem szczerze przyznać się, że o samej książce nie można napisać wiele więcej, by nie zacząć przepisywać jej samej, a tym samym nie zdradzić Wam za dużo. List w butelce to dobry przykład na to, jak minimalna ilość tekstu potrafi obudzić morza dziecięcej wyobraźni, a jeśli się postaracie – również i Waszej.

Kamil Świątkowski

Agencja Edytorska Ezop
ISBN: 978-83-89133-70-0