Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie – Terry Pratchett

Koty same w sobie są dość zadziwiające. Chodzą, gdzie chcą i jak chcą, nikogo o nic nie pytają i najogólniej mają się za Panów Świata (względnie Panów Świata Dysku). Być może Ci z Was, którzy spędzają z kotami więcej czasu, powiedzą, że „to przecież nic nowego”. Ale tak naprawdę w przypadku Maurycego nie widzieliście jeszcze nic.

okładka książki

Maurycy długo się oswajał z tym, co mu się przydarzyło. Ale w końcu się opamiętał i znalazł swój własny sposób do radzenia sobie z nową rzeczywistością. Chyba każdy miałby opory przed spotkaniem na swojej drodze posiłku, który mógłby dokładnie zwerbalizować swoje niezadowolenie wynikające z faktu nadchodzącej konsumpcji. Dlatego Maurycy postanowił zawsze pytać na wszelki wypadek... ale to nie jedzenie jest największym problemem Maurycego i jego.. hmm – towarzyszy.

Po raz kolejny Terry Pratchet przygotował dla swoich czytelników smaczną mieszankę kryminału, bajek i absurdu. Wszystko wymieszał z finezją i zabawnym, chatakterystycznym dla siebie humorem … Panie i panowie – ser podano. Trzeba jednak zaznaczyć, że kot, jako główny bohater niekoniecznie wskazuje na młodszą grupę docelową. Historia szczurzego króla, posiłkowania się (oraz posilania się) zmarłymi pobratymcami oraz napotkanymi keekee, a także kilka innych – bardzo dorosłych – wątków mogłoby nie przypaść do gustu „potencjalnym milusińskim”. Sam autor również wspomina, że w temacie szczurów przeczytał chyba więcej książek i zdobył większą wiedzę, niż dopuszczają normy bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek. Efekt...?

Są czytelnicy, którzy Pratchetta uwielbiają i tacy, którzy go nie czytają. Ja należę do tej pierwszej grupy i zazwyczaj bez większych skrupułów wychwalam wszystko, co napisał – również w tym przypadku. W typowym dla siebie stylu i wykorzystując zwierzęce postaci, autor zajmuje się bardzo ludzkimi problemami świadomości, tolerancji, sensu bytu...

Jest też dziewczynka, która zna prawdę. Niestety zna ona również wszystkie bajki świata i chyba dlatego dorośli nie chcą jej uwierzyć w nawet jedno słowo.

Maurycy i jego... to poboczna historia Świata Dysku. Nie znajdziemy tu znanych postaci i charakterów – może z małym wyjątkiem dla Śmierci Szczurów (oraz samego Śmierci), którzy, jak zwykle, znaleźli się w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu. W tym miejscu warto chyba nadmienić słowem o jednym z morałów – tym twierdzącym, że nie każdy szlachetny czyn znajdzie się z odpowiadającą mu nagrodą i uznaniem, ale i tak warto czasem taki czyn popełnić.

Kamil Świątkowski

Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7648-625-3
tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl