Miasto Kości - Cassandra Clare

Zastanawialiście się kiedyś, co ukrywają przed wami rodzice? Czego wam nie mówią? Jakie tajemnice rodzinne przemilczeli? Jakich tematów nie porusza się przy stole? Dlaczego, gdy mając dwanaście lat zapytaliście o pozwolenie na zrobienie tatuażu poddali was praniu mózgu? Czy wreszcie, dlaczego wszyscy wierzą w skrzaty, ale ich nie widzą, a Wy je widzicie i nie wierzycie?
A czy zastanawialiście się, co by było, gdyby nagle wszystkie te pytania znalazły swoje odpowiedzi?

okładka książki

Clary jest zupełnie przeciętną nastolatką. Chciałoby się powiedzieć zupełnie nieszczególną, ale przecież wszyscy dobrze wiemy, że wszyscy nastolatkowie w jej wieku, są, bez wyjątku, bardzo szczególni, a świat jest tylko niepotrzebnym ograniczeniem. W przypadku Clary świat zaczyna się walić dokładnie w momencie, w którym przestaje być ogranczeniem. Najpierw pojawiają się demony, potem niewidzialni przyjaciele, a jeszcze później znika matka i jej kolega. Potem już było tylko gorzej i szybciej - nadwerężone przyjaźnie, rany głębsze niż od brzytwy, blokady pamięci, międzywymiarowe portale i mitologie rodem z krainy, która nie ma prawa istnieć. Kilkunastoletnia dziewczyna musi odnaleźć się w zupełnie nowej i nieprzewidywalnej rzeczywistości.

Nowe okoliczności obfitowały w obecność wilkołaków, wampirów, magów i niezliczonej ilości niewyjaśnioych tajemnic. Brakowało tylko przycisku „reset”, lub poduszki, na której można by się z krzykiem obudzić...

Chyba należy się już pogodzić z faktem, że tzw. mroczna tematyka trafia dzisiaj do coraz młodszych czytelników. Trydno też jednoznacznie powiedzieć, czy to pozytywne, czy negatywne zjawisko. W przypadku Miasta Kości dwie sprawy nie ulegają wątpliwości. Pierwsza, to grupa docelowa - książka jest skierowana do młodszych czytelników. Świadczy o tym chociażby wiek głównych bohaterów i mimo wszystko dość łagodna narracja. „Mimo wszystko”, bo jednak czasem nie brak i realistycznych opisów – zwłaszcza przy prezentowaniu walk demonów, czy innych ciemnych stworzeń, oraz tego, co po takich walkach zostało na pobojowisku.

Druga sprawa, to fakt, że książka jest bardzo gładką i przyjemną lekturą. Bardzo składnie zbudowany wątek sprawia, że ciągle chce się wiedzieć, co będzie dalej. W skrajnych przypadkach może to oczywiście grozić zarwaną nocą.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo MAG
ISBN: 978-83-7480-130-0