Najsłynniejsze teorie spisowe – Jamie King

Już pierwsze strony tej książki przypomniały mi pewien bardzo popularny serial i hasło z plakatu I want to believe. Słowa, które wydawały się stanowić motto Archiwum X można z całą pewnością zastosować również i do tej książki. Lektura jest przede wszystkim rozrywkowa i pod wieloma względami bardzo ciekawa, a kto wie... może gdzieś tam leży również „cała prawda”.

okładka książki

Najsłynniejsze teorie spiskowe to przede wszystkim katalog, co należy powiedzieć na początku. Autor nie przedstawia żadnych dowodów na potwierdzenie swoich (i nieswoich) tez, a jedynie przytacza „to, o czym wszyscy wiedzą”. I tak mamy do czynienia z listą obiektywnie spisanych i ułożonych alfabetycznie najpopularniejszych wydarzeń, których oficjalne wyjaśnienia nie spotkały się z publiczną akceptacją.

Książka po raz pierwszy została wydana w 1998 roku. Obecne – proponowane przez Replikę wydanie jest odświeżoną wersją uzupełnioną o nowe, bardziej aktualne wydarzenia. Możemy w nim znaleźć całkiem ciepłe podejrzenia dotyczące tajemnicy śmierci Michaela Jacksona, czy niewyjaśnionego zniknięcia z radaru samolotu francuskich linii lotniczych. Małe rozczarowanie może wprawdzie spotkać poszukiwaczy najaktualniejszych spisków, ale myślę, że to tylko kwestia czasu, gdy pojawi się „wydanie drugie poprawione”.

Lektura Najsłynniejszych teorii... ma w sobie coś jeszcze poza zwykłą przyjemnością z czytania. Tematyka, powierzchownie potraktowana, ale traktująca o tajemniczych sprawach wielkiego świata sprawia, że można się złapać na delikatnym przytakiwaniu i szeptaniu pod nosem „coś w tym jest” - zwłaszcza, jeśli jest się zwolennikiem tego typu historii. Można też odnieść wrażenie, że bierze się udział w plotkowaniu – zajęciu w sam raz na piątkowe popołudnie przy ciastku i filiżance herbaty.

Kamil Świątkowski

Replika
ISBN: 978-83-7674-073-7
tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl