O duchu, który się bał - Sanna Töringe

Książki dla dzieci mają tę wspaniałą cechę, że czytają się szybko i w większości całkiem łatwo. Co ważniejsze – takie książki opowiadają w niezwykle przystępny sposób o sprawach poważnych, wielkich, a często i bardzo dorosłych – nawet tak dorosłych jak strach.

okładka książki

Książki dla dzieci nie mogą się bawić w zawiłe metafory i porównania, które ukrywają prawdziwą rzeczywistość. Najmłodsi czytelnicy wymagają, by rzeczy nazywać po imieniu – nawet jeśli są one oczywiste i wszyscy o nich wiedzą. Jeśli dorosły czyta książkę dla dzieci powinien zrozumieć, że kiedy zaczyna się poznawać świat, to chce się wiedzieć dokładnie „co i jak”. Przecież wszyscy znamy ten początek opowieści, w którym „...w garderobie mieszkał kościotrup, a na strychu wampiry...”. Potem zaczyna być strasznie...
Ale każde dziecko wie, że nawet Dracula musiał być kiedyś małym chłopcemi i też na pewno się bał, kiedy dorośli opowiadali mu bajki o kościotrupach. Bo wampiry bardzo boją się kościotrupów – z punktu widzenia krwiopijcy to nawet logiczne.

Młody czytelnik doskonale zdaje sobie sprawę, że każdy ma swoje słabości i każdy się czegoś boi. A jeśli jednak tego nie wie, to na pewno będzie wiedział po lekturze książki O duchu, który sie bał. Ważne jest jednak, żeby na wszelki wypadek nie czytać tej książki samemu. Dobrze jeśli w pobliżu będzie jakiś pomocny dorosły, który sprawdzi, że mieszkający pod łóżkiem albo w szafie duch jest aktualnie zajęty czytaniem, albo oglądaniem wieczorynki. Tak na wszelki wypadek, bo choć duchy też się boją, to lepiej ich nie drażnić przed snem. Mogą wtedy zacząć zgrzytać zębami, albo uszczypnąć w palec u nogi.

Najważniejsze, a do tego bardzo dorosłe, przesłanie zawarte w książce Sanny Töringe, to świadomość, że każdy czegoś sie boi, ale nie powinien tylko uciekać, bo na pewno jest sposób, żeby ze swoimi lękami wygrać, lub przynajmniej je zaakceptować.

Pozostaje jeszcze jedna uwaga, którą powinienem zamieścić, a dotyczy „technicznej” strony historii, która jest bardzo sprytnie skonstruowana. Sposób, w jaki autorka prowadzi narrację pozwala czytelnikowi na czerpanie pełnej zdumienia przyjemności z nagłych zwrotów akcji i niespodziewanych „wejść” nowych postaci. A finał...? Na swój sposób też zaskakuje.

Kamil Świątkowski

Zakamarki
ISBN: 978-83-60963-77-7
tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl oraz Selkar.pl