Pisać skutecznie – Ewa Wilcz-Grzędzińska, Tomasz Wróblewski

Pisać skutecznie nie jest książką, którą normalnie polecalibyśmy przy kominku, jako lekturę weekendową. Bo Pisać skutecznie jest przede wszystkim skierowany do osób piszących, a nie tylko czytających. Nie traktuje też o literaturze, jako takiej, lecz bardziej o dziennikarstwie i pracy nad własnym warsztatem.

okładka książki

Na decyzję o napisaniu tej recenzji miał bez wątpienia fakt, że tu przy kominku lubimy o książkach, które nam się podobają, opowiadać. Chcielibyśmy też, by to nasze opowiadanie sprawiało, że jak największa liczba naszych czytelników również sięgnie po opisywane książki. Jak więc spełnić to zadanie, jak nie zgubić się we własnych myślach? Na początek można sięgnąć właśnie po Pisać skutecznie.

Autorzy to dziennikarze i skupiają się właśnie na dziennikarskim pisaniu. Podczas lektury odniosłem początkowo wrażenie, że przytoczone przez nich teksty służą koleżeńskiej złośliwości, ale po uważniejszej lekturze to wrażenie znikło. Pojawiło się za to wspomnienie z czasów studenckich i szkolnych, kiedy każdy pisany tekst miał jakiś konkretny powód i musiał czegoś dowodzić. Pisać skutecznie stara się zaszczepić tę samą zasadę w odniesieniu do tekstów pisanych „pozaszkolnie”. Trzeba przyznać, że w pewnym momencie teksty pisane „dla pisania” przestają bawić, a po chwili nawet nudzą.

Przykłady prezentowane przez Ewę Wilcz-Grzędzińską i Tomasz Wróblewskiego nie muszą się podobać wszystkim - szczególnie te dotyczące świata polityki. Czy to ze względu na zawiłość tego tematu, czy ogólną niechęć dość łatwo się w nich pogubić. Ale nie należy się tym nadto przejmować. Z jednej strony potwierdza to tezę autorów książki („teza” to słowo silnie promowane w pierwszej części książki) jest prawdziwa i większość piszących dzisiaj osób nie przykłada się należycie do stworzenia dobrego przekazu. Z drugiej daje szansę na zaobserwowanie warsztatu i czysto teoretycznych rozmów „z samym sobą”, które warto sobie przyswoić, zanim w ogóle zabierze się za pisanie.

Prawda jest taka, że często jasno postawiony cel (tym razem niekoniecznie już „teza”) zdecydowanie ułatwia rozpoczęcie prac nad tekstem, a później – już w trakcie pracy – również zapanowanie nad własnymi dygresjami i zebranym materiałem.

O samej książce pisze się raczej ciężko – podobnie pisałoby się o podręczniku. Pisać skutecznie jest jednak dużo ciekawsza, a dla osób piszących również bardzo przydatna.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo Ossolineum
ISBN: 978-83-04-05051-8
tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl