Przebierańcy - Mike Carey

Nawet w kinie noir zdarzają się takie chwile, kiedy chciałoby się powiedzieć, że gorzej już być nie może, bo już jest wystarczająco fatalnie. To są właśnie te momenty, w których coś idzie katastrofalnie źle i musimy przemyśleć na nowo wszystkie swoje priorytety.

okładka książki

Feliks Castor popełnił w swoim życiu wiele błędów - zarówno zawodowych jak i osobistych. Czasem nawet mieszankę obydwu razem. Jest egzorcystą, ale w świecie, w którym nieumarli wywalczyli sobie równe prawa nie oznacza to wcale, że Castor stoi po dobrej stronie. Kiedyś - przez głupi wypadek - związął swojego przyjaciela z jednym z najgroźniejszych demonów, a później zdążył sprowadzić nieliche kłopoty na swoich znajomych i informatorów. W takim świetle wyjaśnienie, jak odnoszą się do niego wrogowie,nie wymaga wielu słów.

W pracy egzorcysty, czy detektywa żadna praca nie jest „małą robótką” - wiadomo. Nawet jeżeli ktoś oferuje Ci dobrze płatną niewielką chałturkę, to możesz być pewien, że na tym się nie skończy, a polisa ubezpieczeniowa najpewniej nie obejmie tego rodzaju kontuzji, jakich się można się nabawić. A co gorsza - nie podjęcie zlecenia grozi jeszcze większymi obrażeniami. Jednak to, co wydarzyło się ostatnio, to coś naprawdę wielkiego. Zmarli znaleźli sposób by wrócić. Nikt nie zauważył, że grupa naprawdę wrednych duchów znalazła sposób na nieśmiertelność. Za wszystkim oczywiście stoi jakiś prawnik. Castor najchętniej by sobie odpuścił, ale to tak nie działa. Powoli kończą mu się sensowne rozwiązania i tłumaczenia. Wygląda na to, że jedyne, co może zrobić, to znaleźć sobie potężnego sojusznika. Czasem trzeba się dogadać z demonem, żeby zwalczyć zło.

Przebierańcy to trzecia część przygód Feliksa Castora - egzorcysty z Londynu. Zgodnie z przypuszczeniami jago praca nie staje się lżejsza. Zwłaszcza od momentu, kiedy większość z niewielkiej liczby przyjaciół, odwraca się od niego, wycofuje się, lub umiera - bardziej lub mniej samowolnie. Jak wykonać pracę, kiedy jedyne osoby, którym ufasz nie są w stanie pomóc, a te dysponujące odpowiednio dużą mocą, nie są godne zaufania? No jak...?

Przebierańcy to także bardzo smakowita mieszanka wątków oczywistych i zaskakujących. Zupełnie jak w dobrym kinie noir. Przecież wszyscy wiemy, że najmniejsze informacje muszą się ze sobą łączyć, i że muszą mieć jakieś znaczenie. Ale to właśnie wyjaśnienie tych zależności stanowi najsmaczniejszy kąsek.

Kamil Świątkowski

MAG
ISBN: 978-83-7480-143-0