Dalziel & Pascoe, Ścięte głowy – Reginald Hill

„Nie będzie już przyjaźni między mną i różami”
Algernon Charles Swinburne, Triumf czasu
Za każdym razem, gdy sięgam po książkę nieznanego mi autora, podchodzę do jej lektury z pewną rezerwą, ale i zainteresowaniem. Z jednej strony bowiem wielką niewiadomą jest to, czy książka mi się spodoba, a z drugiej strony wiem, że po jej przeczytaniu wyrobię sobie pewne zdanie na temat twórczości autora… i albo zdecyduję się sięgnąć po kolejne jego pozycje albo nie.

okładka książki

Książka Ścięte głowy jest trzecią (obok Okrutnej miłości i Małego sprzątanka) częścią serii Dalziel & Pascole, której autorem jest Reginald Hill. Opowiada ona o przygodach inspektora Petera Pascoe i jego szefa, detektywa Andrew Dalziela.
Głównym bohaterem Ściętych głów jest Patrick Alderman. Po śmierci swojej ciotecznej babki dostaje on w spadku ogromną posiadłość, Rosemont House. Jej największym atutem i skarbem jest piękny różany ogród. W domu tym wiedzie z pozoru szczęśliwe życie u boku pięknej żony i dwójki uroczych dziecki.
Patrick Aldermann jest księgowym w dużej firmie produkującej wyposażenie sanitarne łazienek. Jego największą pasją jest hodowanie róż. Patrick wie, jak ścinać im głowy. Szybko i bez zbędnych sentymentów. W młodości wpojono mu zasadę: to, co szwankuje musi ustąpić miejsca nowemu. Dziwnym zbiegiem okoliczności nieszczęśliwe wypadki (skąd inąd zbyt częste) usuwają z drogi bohatera tych, którzy utrudniają mu na przykład zdobycie awansu. Tym samym nasuwa się więc pytanie, o to czy Patrick nie pomaga w pewien sposób tym zbiegom okoliczności.
Wątpliwości te nasuwają się jego przełożonemu – Dicka Elgooda. Swoje spostrzeżenia przekazuje on miejscowemu komisarzowi Peterowi Pascoe. Elgood uważa bowiem Patricka za człowieka nieuczciwego, który po trupach dąży do osiągnięcia założonego sobie celu. Dostrzega on także zagrożenie dla siebie samego. Wie bowiem, że Aldermann chciałby wspiąć się po szczeblach kariery i tym samym zająć jego stanowisko. Jednak w pewnym momencie Elgood wycofuje się ze swoich zeznań. Tym samym wzbudzając zainteresowanie policji. Czy uda się im potwierdzić jego zeznania? A może jedna okaże się, że były to jedynie pomówienia, a sam Patrick jest czysty jak łza?
Powieść Ścięte głowy podzielona jest na cztery części. Niewątpliwie dużą ciekawostką, nadającą przy tym książce osobliwy charakter jest zatytułowanie kolejnych rozdziałów nazwami różnych gatunków róż. Ciekawym dodatkiem jest także krótki opis każdego z gatunku. Opis ten jest nie jako zapowiedzią tego, co dziać będzie się w danym rozdziale powieści. Ten nieszablonowy zabieg czyni powieść oryginalną.
Ścięte głowy polecam szczególnie miłośnikom kryminałów. Książka wciąga od pierwszych do ostatnich stron. To idealna lektura na jesiennie wieczory.

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Nowa Proza
ISBN: 9788375340495
tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" , Selkar.pl oraz