Tajemnica Zwierząt – Mark Widmark, Helena Willis

Tajemnica zwierząt to kolejna książka z serii o dwójce młodych detektywów – Lassem i Mai – przeznaczona dla najmłodszych czytelników oraz ich rodziców. Wciągająca, intrygująca i zaskakująca, jak zawsze, Tajemnica jest przykładem klasy samej w sobie.

okładka książki

Odwieczną tajemnicą autorów kryminałów jest powód, dla którego w najmniejszych miasteczkach zdarza się tak wiele kryminalnych przypadków. Czytelnicy mogą być więc wdzięczni losowi, że owi autorzy byli na miejscu i natychmiast o tym donieśli.
Tym razem nie jest inaczej. Małe miasteczko Valleby, w którym mieszkają Lasse i Maia, po raz kolejny doświadczyło przejawów jawnej niesprawiedliwości. Jak zawsze w takiej sytuacji, również i tu winni nie ujawniają się od razu, choć podejrzanych wcale nie brakuje.

Tajemnica zwierząt to historia niewyjaśnionych działań, których ofiarami padły bezbronne zwierzęta z lokalnego sklepu zoologicznego. Podejrzenie pada na przynajmniej kilka osób, które mogłyby mieć interes w zatruciu zwierzęcej karmy. Wśród niech jest nowy przedsiębiorca, listonosz oraz obsługa sklepu. Zabrakło jednak starszej pani, która brała czynny udział w demonstracjach (i moim skromnym zdaniem pociągała za wszsystkie sznurki w tej aferze, ale nic jej nie udowodniono). Znaczącą rolę odegrał również Komisarz, z którym biuro Lassego i Mai współpracuje dość blisko, ale ostateczne rozwiązanie zagadki …

…cóż – myślę, że będzie zaskoczeniem dla wszystkich.

Książka – jak wszystkie z tej serii – jest tak naprawdę lekturą również dla rodziców – by cieszyli się z niej razem z młodzieżą. Nie jest wykluczone, że potrzebne będą czasem wyjaśnienia dotyczące niektórych, co bardziej absurdalnych, zachowań dorosłych. Odpowiedź na pytanie „dlaczego starsza pani ma inny transparent i co ona tam właściwie robi?” może się okazać początkiem całkiem zabawnej dyskusji.

Powodzenia...

Polecam.

Kamil Świątkowski

Zakamarki
ISBN: 978-83-7776-001-7
tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl