Tsatsiki i Mamuśka - Moni Nilsson

Tsatsiki to prawie typowy młody człowiek stojący u progu nieco bardziej dorosłego życia. Prawie jak każdy z nas w jego wieku. Kto tego nie pamięta – pierwsza bójka, pierwsze rozczarowanie, pierwsza miłość, pierwsza zagadka kryminalna... pierwsza klasa...

okładka książki

Tsatsiki ma Mamuśkę, która kocha go o wiele bardziej niż tzatziki, a co więcej wcale nie uważa, że nazywanie jej Mamuśką, to coś złego. Wręcz przeciwnie – bardzo jej się to podobało, nawet jeśli inne mamy nie podzielały jej radości.

I wreszcie – po krótkim i intensywnym okresie beztroskiego dzieciństwa Tsatsiki wreszcie idzie do szkoły – do miejsca pełnego stresów, lęków i prac domowych – tak przynajmniej uważa Ole, który już dwa lata chodzi do szkoły. Tsatsikiemu jednak pierwszy dzień się podobał.

Tsatsiki i Mamuśka to książka nie tyle wspaniała, co intensywnie intrygująca. Przede wszystkim jest to książka dla dzieci oraz dla rodziców. Należy to powiedzieć stanowczo i może nawet używając do tego samych dużych liter. Dziecko prawdopodobnie poradziłoby sobie z przeczytaniem treści książki, ale jest niezmiernie ważne, by do lektury przystępowało się w komplecie – czyli dziecię z rodzicielem. Dlaczego jest to aż tak ważne? Bo jest to książka z morałem dla dziecka i dla jego opiekunów. Tsatsiki... pokazuje również, że rodzic może się dobrze bawić z dzieckiem i sugeruje jak to zrobić.

Pod pewnymi względami Tsatsiki i Mamuśka jest książką – wydawać by się mogło – niepoprawną. Użyty język, opisywane zachowania – zarówno Tsatsikiego, jak i jego kolegów, Dyrektora a nawet samej Mamuśki – mogą czasem budzić wychowawcze zastrzeżenia. Należy jednak przyjrzeć się wtedy młodemu człowiekowi i dostrzec w nim kogoś, kto w młodym wieku probuje zrozumieć coraz doroślejszy świat. Przyswajanie świadomości, że nie zawsze – a właściwie to prawie nigdy – jest jak w bajce, potrafi niemiło zaskoczyć. Wtedy nadchodzi pora na niestandardowe zachowania – nawet jeśli oznacza to szantażowanie samego dyrektora szkoły.

Tsatsiki idzie właśnie do szkoły, a jego wiek można uznać za tak zwana „grupę docelową” książki, ale dopiero czytanie jej wspólnie z rodzicami pokaże tę magię, która uśmiechnie wszystkich wokoło.

Kamil Świątkowski

Zakamarki
ISBN: 978-83-60963-49-4
tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl