Więzień – Jesus Sanchez Adalid

Jeśli chodzi o powieści historyczne to nie sięgam po nie zbyt często. A jeśli już mi się to zdarzy, to książki dotyczą okresów wojen światowych. Z tym większą więc ciekawością podeszłam do lektury książki Więzień.

okładka książki

Więzień to pierwsza część sagi Monroy. Luis Monroy de Villalobos – młody szlachcic, rycerz idealista, wychowany został na powieściach rycerskich, co wpłynęło niewątpliwie na jego pragnienie służenia królowi Filipowi II. Zobowiązany testamentem ojca zostaje paziem w legendarnym langwedockim zamku w Belvis, aby później móc być mianowanym na rycerza. Jego marzenia realizują się, gdy zostaje przyjęty na służbę we flocie królewskiej i udaje się na swoją pierwszą wyprawę do Gelves. Niestety wojska Filipa II ponoszą druzgocącą klęskę, a sam Monroy dostaje się do niewoli Saracenów.

Akcja powieści rozgrywa się w szesnastowiecznej Hiszpanii i na Morzu Śródziemnym. Luis Maria Monroy de Villalobos jest także narratorem. Czytelnik poznaje historię Luisa Marii Monroya de Villalobos od dzieciństwa, następnie poprzez lata młodzieńcze, które upłynęły mu na nauce rycerskiego rzemiosła, aż po udział bohatera w hiszpańskiej wyprawie na Dżeberę – wyspę leżącą u wybrzeży Afryki – która okazała się tragiczna w skutkach.

Niewątpliwą zaletą książki jest powoływanie się na liczne wydarzenia historyczne. Zwłaszcza dla miłośników tego okresu w historii, lektura Więźnia może być nie lada gratką. Mogą się jednak pojawić osoby, dla których taka drobiazgowość i szczegółowość jest nudna.
Wielkie brawa należą się autorowi za wierne oddanie przebiegu tamtejszych wydarzeń: wycofanie się z polityki cesarza Karola V, wojny z protestantami w Niemczech, konflikty z muzułmanami na Morzu Śródziemnym. Z dużą dokładnością opisane zostały także kwestie związane z życiem w szesnastowiecznym świecie: stroje, muzyka, posiłki, architektura, wojskowość. Pasjonaci historii odnajdą w lekturze Więźnia pokłady wiedzy, z rzetelnymi i sprawdzonymi informacji (co nie zdarza się nazbyt często).
Więzień to pasjonująca powieść. Dzięki niej czytelnik przenoszony jest w daleką przeszłość, gdzie obserwuje losy postaci znanych z kart historii. Mnie osobiście zaimponowała, a może i po trosze urzekła, precyzja i dokładność z jaką autor przedstawił obraz szesnastowiecznej epoki. Widać na każdym kroku, że przygotował się dobrze do pisania powieści i posiłkował się wieloma źródłami historycznymi.
Książkę polecam miłośnikom nie tylko historii.

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Bellona
ISBN: 978-83-11-11963-5
tę książkę dostaniesz w Amazonka.pl oraz Selkar.pl