Władca Marionetek - Joanne Owen

Otrzymałem tę książkę razem z promocyjną zakładką, na której wydawca zapisał hasło: „Kukiełki to władza, legendy to przyszłość...” - Uszy wyobraźni natychmiast podsunęły mi dźwięki zagrane przez Metallicę i wydawało mi się nawet, że postaci na okładce zaczęły tańczyć. Opowieść się zaczęła...

okładka książki

Historia Władcy Marionetek została umieszczona w czeskiej Pradze. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna – Milena, córka lalkarza i byłego właściciela Domu Zachwytów Sennych. Ojciec zginął w wypadku, ale dziewczyna postanowiła, że kiedyś będzie kontynuować jego dzieło. Kiedy jednak stojąc przed wejściem do teatru spotkała tajemniczego człowieka, który sam siebie nazwał Władcą Marionetek, coś w jej życiu zaczęło się zmieniać i przyspieszać. Bo ani Milena, ani – jak się okazuje – jej ciotki nie są zwyczajnymi mieszkankami Pragi. Nadeszła pora poznać własne sekrety.

Władca Marionetek to książka raczej młodzieżowa. Piszę „raczej”, bo tego typu ograniczenia są zawsze bardzo subiektywne, bo odnoszą się do tego, jak czuje się czytelnik zgłębiając lekturę danego tytułu. I tu muszę dodać, że sam czułem się bardzo przyjemnie. Nie należę już do najmłodszej młodzieży i choć książka czasami mogła mi się wydawać nieco prosta, czy przewidywalna, to jednak siła z jaką oddziaływała na moją wyobraźnię wynagradzała wszelkie zastrzeżenia.

Przede wszystkim – już od pierwszych stron wyobraźnia tworzyła obrazy, które przypominały mi znane nazwiska z dzieciństwa. Rumburak, Arabela, czy Rumcajs skutecznie wzmocnili działanie książki i już kilka chwil później całkiem poważnie maszerowałem brukowanymi ulicami Pragi, zastanawiając się, czy dwie korony, to dużo, czy jednak nie.

Wydawnictwo zadbało również o atrakcyjną szatę graficzną książki. W efekcie prostych zabiegów Czytelnik ma wgląd we wspomnienia bohaterów, ich notatki, czy nawet w legendy i bajki opowiadane im przez babcie i ciotki.

Do tego należy jeszcze dodać, że książka wydana jest nie tylko estetycznie, ale również trwale – twarde okładki i grzbiet oraz szyte strony – a to wróży jej bardzo dobrze, jako przyjemnej lekturze, na bardzo, bardzo długo.

Kamil Świątkowski

WydawnictwoEgmont
ISBN: 978-83-237-3413-0
tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl