Wzgórze Rzeźnika – Laura Lippman

Cykl „Kryminał z klasą” wydawnictwa Amber przyciągnął moją uwagę jakiś czas temu. Po kryminały nie sięgałam zbyt często. Wybierałam zazwyczaj książki z gatunku lekkich i przyjemnych. Po przeczytaniu kliku pozytywnych recenzji dzieł Laury Lippman postanowiłam jednak spróbować… I dzięki temu z czystym sumieniem miłośnikom kryminałów polecić mogę Wzgórze Rzeźnika.

okładka książki

To pierwsza część serii z Tess Monaghan w roli głównej. Kryminały Laury Lippman otrzymały najwyższe nagrody gatunku: Edgar Award, Agatha Award, Shamus Award i Macavity.

Książka przyciąga okładkowym opisem - historia Luthera Beale’a, człowieka, który nieopatrznym naciśnięciem spustu zabił chłopca (wybił on wcześniej szybę w jego samochodzie), a po odsiedzeniu wyroku postanowił zadośćuczynić świadkom tamtej tragicznej zbrodni. Jednak dzieci, a w zasadzie teraz już nastolatki, zaczynają jednak padać ofiarami makabrycznych zabójstw. I w tym miejscu zaczyna się akcja książki.

Bohaterką Wzgórza… jest młoda prywatna detektyw, która rozpoczyna swoją pracę w tym zawodzie. Pierwsze zlecenia nie okazują się łatwymi. Wręcz przeciwnie - jej życie prywatne i praca niebezpiecznie się splatają. Każda z postaci jest zaś odrębną zagadką. Pogmatwane życiorysy i zaskakujące zwroty akcji – wszystko to sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem i trudno się od niej oderwać. Pani detektyw poszukuje dzieci, które przed laty były świadkami morderstwa i córki swojej klientki. Aby wykonać powierzone zadania musi pokonać wiele przeciwności. Los jednak bywa przewrotny… Im bardziej bohaterka przybliża się do rozwiązania zagadek, tym więcej tajemnic skrywanych przez jej rodzinę wychodzi na jaw.
Intryga spleciona jest tu z osobistym życiem prywatnej pani detektyw. Szczegółowe opisy nie przeszkadzają w całościowym odbiorze książki. Choć przypuszczam, że niektórym mogą nie przypaść one do gustu. Ale cóż o gustach się nie dyskutuje… Osobiście dużym plusem tej książki jest dla mnie jej objętość. Dużo łatwiej i przyjemniej przeczytać kryminał, który ma około 200 stron, niż tomisko 400- stronicowe, gdzie postacie zaczynają się mylić i można zgubić w końcu wątek.
Jak zakończą się prowadzone przez Tess sprawy? Co tak naprawdę wydarzyło się na Wzgórzu Rzeźnika? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnajdziecie w książce. Gorąco polecam Kryminał z klasą.

Agnieszka Maciejczuk

Amber
ISBN: 978-83-241-3145-7
tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl