Bizancjum to zdecydowanie jeden z ciekawszych półkowników, z jakimi miałem ostatnio do czynienia. I również jeden z bardziej praktycznych. Dla tych, którym wydaje się, że samo słowo ”Bizancjum” kryje w sobie wiele tajemnic wydawnictwo Rebis przygotowało książkę z kilkoma niespodziankami. Dla innych – którym temat nie jest całkowicie obcy – ta książka, to cenne źródło informacji.
Biznacjum upadło, ale z jego osiągnięć i tradycji czerpie dziś prawie każda dziedzina codziennego życia. Począwszy od bajek i baśni dla najmłodszych, przez awanturnicze opowieści rycerskie dla młodzieży aż po szczere i historyczne informacje dla dorosłych. Z historii Biznacjum czerpią religie, kraje i społeczności. W czasach swojej świetności i w czasach największych podziałów kulturowych i politycznych, to miasto potrafiło zlikwidować wszelkie różnice. Niestety – bogactwo i wspaniałość Bizancjum były też pulą powodów dla jego upadku.
Judith Herrin – „profesor bizantynistyki” w King's College i autorka książki – zaczyna swoją opowieść od krótkiej anegdoty wyjaśniającej jednocześnie przyczyny napisania Bizancjum. Herrin stanęła przed koniecznością wyjaśnienia znaczenia i tysiącletniej historii tego miejsca dwóm ciekawskim robotnikom. Miała do dyspozycji około dziesięciu minut i dwa umysły chłonne wiedzy,ale pozbawione podstawowych informacji w danym temacie. Właśnie tamtą rozmowę i reakcje słuchaczy autorka uznała za inspirację do napisania tej popularyzatorskiej, ale wciąż naukowej książki.
Wydawać by sie mogło, że nie jest trudno pisać o fascynujcych dziejach tego imperium. Jednak trzeba pamiętać, że jego historia obejmuje ponad tysiąc lat, wpływy kulturowe, polityczne i religijne z całego ówcześnie poznanego świata. Nawet jeśli znaczenie miasta dawno juz minęło, to zmieszczenie całej opowieści w jednym tomie wymaga wiedzy i umiejętności.
Jeśli chodzi o wiedzę – Judith Herrin napisała juz kilka publikacji na temat Bizancjum, więc czytelnik może być spokojny o wartość merytoryczną. Biorąc pod uwagę ciekawość i atrakcyjność treści – Bizancjum to półkownik, ale jeden z tych, od których moim zdaniem ciężko się oderwać.
Rebis
ISBN: 978-83-7510-227-7