Gadu Gadu KWA KWA! Czyli zwierzęce rozmówki - Nicola Davies

Zapewne nazwisko Davies nie mówi wam wam , ale autorka, po studiach z zoologii na uniwersytecie w Cambridge, jest fachowcem, który z pełnym profesjonalizmem może się wypowiadać na temat komunikacji w świecie zwierząt. Do tego jest to kobieta z fantazją – mieszka sobie z owieczką szetlandzką, którą strzyże kuchennymi nożycami. Hmm... – co tu dużo mówić – ktoś taki z pewnością potrafi przemówić do dziecięcej wyobraźni.

okładka książki

Autorka, jak sama przyznaje, stara się włożyć kawałek szczęścia, jakie czerpie ze świata natury, we wszystkie swoje książĸi. Jest człowiekiem zachwyconym światem zwierząt i cieszę się bardzo, że w naturalny sposób dzieli się tym zachwytem ze swoimi czytelnikami.

Neal Layton – czterdziestoletni już absolwent prestiżowej londyńskiej szkoły – z iście dziecięcą fantazja i rozmachem zilustrował to małe dziełko dla młodych czytelników. W książce roi się od mnóstwa kolorowych zwierzątek i chmurzy od „dymków” z dialogami jej bohaterów po to, by czytające ją dzieci mogły jeszcze lepiej zrozumieć świat zwierzęcej komunikacji.

Gadu Gadu KWA KWA! to wspaniała lekcja biologii daleko wykraczająca poza zakres szkolnych podręczników. Świat zwierzęcej komunikacji to nie tylko cała gama różnych dźwięków, ale także sygnały zapachowe, wizualne czy czuciowe. Okazuje się, że nie tylko poszczególne gatunki wypracowały swój własny sposób porozumiewania się, ale istnieją uniwersalne sygnały jasne dla wszystkich zwierzaków. Autorka zdradza nam ciekawostki dotyczące porozumiewania się nie tylko ssaków, ale wszelkich innych stworzeń – od maleńkich muszek po ogromne Humbaki – zamieszkujących morskie głębiny, i ciemne jaskinie, których ojczyzną są najdalsze zakątki kuli ziemskiej. Jestem przekonana, że młodzi czytelnicy spotkają się na stronach tej książki ze zwierzętami, o których do tej pory nie mieli nawet okazji słyszeć. Książka jest przeciekawa – napisana prostym językiem, świetnie oddającym zawiłości zwierzęcej mowy. Dowiadujemy się również o tym, jak bada się zwierzęce porozumiewanie, a na ostatniej stronie zamieszczony jest krótki słowniczek rozwiewający wszelkie wątpliwości.

Skoro jesteśmy w temacie komunikacji, to oczywiście dowiemy się, po co zwierzęta się komunikują, jak bardzo jest to ważne w ich życiu, dlaczego niektóre stworzonka kłamią i oszukują i jak wiele wspólnego ich komunikacja ma z naszym ludzkim porozumiewaniem się.

Niewykluczone, że po lekturze tej książki będziecie chcieli jak najszybciej zapoznać się z innymi dziełĸami tej autorki. Na szczęście część została już przetłumaczona na język polski. Gorąco zachęcam do lektury.

Joanna Jasik

Wydawnictwo Dwie Siostry
ISBN: 978-83-608-5097-8




tę książkę dostaniesz w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl