Tajemnica Kawiarni – Martin Widmark, Helena Willis

Wartka i trzymająca w napięciu akcja, wyraziste postaci, odrobina suspensu i oczywiście przestępstwo. Czego więcej chcieć od kryminału w pogodny sobotni poranek.

okładka książki

Tajemnica kawiarni to kolejna część z kryminalnego cykluBiuro detektywistyczne Lassego i Mai. Dwójka młodych, ale doświadczonych poszukiwaczy prawdy pracuje w niewielkim szwedzkim miasteczku, a przestępstwo, którym się zajmują w tej części może rzucić cień na funkcjonowanie całej społeczności. W miejscu powszechnej i słodkiej użyteczności publicznej dochodzi do serii tajemniczych napadów. Za każdym razem łupem złoczyńcy padają pokaźne kwoty. Przyszłość kawiarni staje pod dużym znakiem zapytania. Tym bardziej, że wierni klienci, zastraszeni ostatnimi wydarzeniami, powoli przestają kupować swoje przysmaki. Taka sytuacja martwi nie tylko pracowników, ale także właśnie stałych wielbicieli słodkich przekąsek. Czarny scenariusz dopuszcza przecież plajtę i zamknięcie najlepszej cukierni w mieście.

Spotkanie z komisarzem i przyjęcie zlecenia odbyło się razem z wizją lokalną i natychmiastowym przesłuchaniem pracowników. Lasse i Maia uznali bowiem, że nie ma najmniejszej chwili do stracenia. Narzucone tempo oraz wykorzystanie świeżo nabytego specjalistycznego sprzętu szybko zaczęło prowadzić do właściwych wniosków. Sprawca wydawał się pracować solo, ale bardzo szybko wyszło na jaw, że jego działania musiały być wspierane, przez co najmniej jeszcze jedną osobę. Być może tą osobą był ktoś, kto znał tajemnice cukierni od środka.
Kiedy tylko uświadomili sobie ten fakt zrozumieli również, że ich dochodzenie musi być uzupełnione o bardziej stanowcze środki. Być może nawet potrzebna będzie prowokacja z zasadzką. Trzeba jednak postępować ostrożnie, by podejrzana osoba nie połapała się w tym podstępie.
Miasteczko zasługuje na odzyskanie spokoju.

Tajemnica Kawiarni to książka dla młodszych czytelników. Zwłaszcza dla takich, którzy lubią troszeczkę przy czytaniu pogłówkować. Poza zwykłą zagadką kryminalną i szerokim kręgiem podejrzanych, jest tu jeszcze jeden bardzo ciekawy i na swój sposób zaskakujący zwrot. Kiedy wydaje się, że wszystko jest już wyjaśnione i motywy nie stanowią tajemnicy – jedno zdanie wprawia wszystkich w osłupienie.
Sami sprawdźcie.

Kamil Świątkowski

Zakamarki
ISBN: 978-83-60963-60-9