Być może wspominałem Wam już, że rozpanoszył się u nas mały Redackyjny Chochlik. Młody jest jeszcze i wścibski bardzo. Oczywiście psoci i figluje, ale czasem zadaje całkiem poważne pytania – na przykład: czy pisze się „może”, czy „morze”, albo: „jak to było dawniej... kiedy sami byliście Chochlikami.
Okazuje się, że takie pytania są dużo bardziej popularne. Najlepszy dowód na to dała Aneta Górnicka-Boratyńska, dla której pytanie o czasy dziecięce stało się inspiracją do napisania książki Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci.
I rozpoczęło się czytanie – pełne pauz, przerw i zamyśleń. Chochlik przyglądał się nam uważnie, a jego twarz prezentowała szeroki wachlarz emocji – od zniecierpliwienia, przez zdumienie, aż do zwątpienia i niedowierzania. Tych dwóch ostatnich (podobnych ale przez Chochlika różnie akcentowanych) było zdecydowanie najwięcej. Może to dlatego, że uważał, iż przedstawiamy mu historię równie autentyczną, co Podróże Pana Kleksa.
My zaś (czytaliśmy Zielone pomarańcze... na zmianę w kilka osób) najczęściej zamyślaliśmy się próbując zlokalizować niektóre z opisanych faktów we własnej pamięci. I nie chodzi o ciemne karty historii ze stanem wojennym na czele. Intensywniej pojawiają się te radosne i przywołujące uśmiech na usta jeśli nie w przeszłości, to przynajmniej teraz. Takie fartuszki na przykład – wtedy niemal szczerze znienawidzone, a dziś... A dziś myślę, że to byłby ciekawy czynnik wyrównujący pewne różnice w klasach. Oczywiście tłumaczenie tego faktu pociechom musiałoby się spotkać z takim samym zrozumieniem, co ćwierć wieku temu. I to jest już naprawdę powód do uśmiechu. A to dopiero początek...
Zielone pomarańcze... to książka, którą chętnie nazwałbym interaktywną. Dodatkowo nie polecam czytania w pojedynkę. Jeśli przeczyta ją Wasze dziecko – i tak przyjdzie z pytaniami. Jeśli przeczytacie ją sami, to wspomnienia, które może obudzić nie powinny pozostawać tylko w głowie. Warto wykorzystać świeżość przypominanych faktów i opowiadać o wszystkim na bieżąco. W końcu – jak często macie okazje stać się prawdziwymi bohaterami książki, którą czytacie dziecku?
Wydawnictwo EZOP
ISBN: 978-83-89133-53-3