Alicja w Krainie Czarów; Alicja po drugiej stronie lustra – Lewis Caroll

Są na półkach księgarnianych książki, o których już dawno nie powiedziałbym, że “są dla dzieci”. Problem w tym, że wydawcy z uporem, jako takie, je wydają, wznawiają, produkują i sprzedają. I dobrze, bo właśnie dzięki temu, po latach, możemy powiedzieć, że “ta historia towarzyszyła nam od dzieciństwa.

okładka książki

Tajemnicza siła Alicji polega na tym, że dojrzewa razem z czytelnikiem. Za każdym razem można odnaleźć w opowieści coś nowego, aż w końcu, kiedy pokończymy szkoły, dochodzimy do wniosku, że “Kraina Czarów” to coś więcej, niż obrazki z dziecięcej wyobraźni, a w “Lustrze” pokazują się nie sny, a całkiem realne odbicie nas samych.

Caroll napisał pierwszą część przygód Alicji, jako opowieść dla swojej córki. Bo od tego się wszystko zaczęło, od małej dziewczynki, odrobiny wyobraźni i białego królika, za którym – w końcu – wszyscy pobiegliśmy. Potem była już tylko magia.

Historia jest znana i w najnowszej edycji nic się nie zmieniło. A co można powiedzieć o samej książce? Nasza Księgarnia postarała się, by wznowienie historii Alicji przysłużyło się czytelnikowi na długo. Z jednym zastrzeżeniem – że ma służyć od najmłodszych lat. Alicja w Krainie Czarów oraz Alicja po drugiej stronie lustra to książki, do których się wraca – bo warto; bo za każdym razem odnajduje się cos nowego, bo coraz więcej rozumiemy, a opowieść jest wciąż tak samo niesamowita. Nie możemy jednak juz od początku odnaleźć wszystkich ukrytych znaczeń, ani opowiedzieć o nich młodszym czytelnikom. Oni sami muszą do tego dojść – a to wymaga wielokrotnego czytania. Najnowsze wydanie jest nie tylko estetyczne, ale i praktyczne, choć nie to przemawia na jego korzyść najbardziej.

W miarę ponownego czytania Alicja odkrywa nie tylko nowe znaczenia, ale ukazuje również nowe obrazy. Często są one przerażająco dorosłe i w żadnym stopniu nie nadają się dla najmłodszych. W najnowszej edycji za ilustracje odpowiada Gosia Mosz. Dzięki niej ilustracje są łagodne i delikatnie wspomagają wyobraźnię. W ten sposób jest szansa, że czytelnik poczuje się tylko mniej zagubiony po drugiej stronie lustra.

W polskiej wersji językowej Alicja towarzyszy nam już od ponad 80-ciu lat. Pierwsze oryginalne wydanie miało miejsce w 1865 roku. Czy magia wciąż działa? Sięgnijcie po książkę i sprawdźcie...

Kamil Świątkowski

Nasza Księgarnia
ISBN: 978-83-10-11786-1