Cywilizacje Śródziemnomorskie - Leksykon

Książka to wznowienie znanego i polecanego tytułu zbierającego podstawową wiedzę na temat trzech największych i najbardziej znanych cywilizacji z basenu Morza Śródziemnego – Egiptu, Grecji i Rzymu.

okładka książki

Nie jest to może pierwsza pozycja, którą poleciłbym każdemu do poduszki tuż przed snem, bo chociaż temat jest bardzo ciekawy, to jednak wciąż jest to leksykon. Hasła opisane osobno i ułożone w porządku alfabetycznym oraz wyodrębnione tablice chronologiczne – co ważne są one dość jednorodne i nie wprowadzają niepotrzebnego zamętu – sprawiają, że jest to przydatna i praktyczna pomoc w nauce i poznaniu historii starożytnych cywilizacji. W polskim wydaniu redakcję merytorycznie wspierają trzy uznane osobistości ze świata historii i archeologii: Janusz A. Ostrowski, Ewdoksja Papuci-Władyka oraz Joachim Śliwa.

Oczywiście można się przyczepić, że nie wszystkie informacje są tu zawarte lub też, że są one w jakimś stopniu nieścisłe. Ale należy tu zaznaczyć, iż w sensie studiów jest to materiał pomocniczy, a dla laików – poniekąd promocyjny. W obu przypadkach wywiązuje się ze swej roli doskonale.
Osobiście nie jestem odbiorcą treści promocyjnych tego wydania, a studia w tym temacie już zakończyłem, lecz muszę przyznać, że pewien sentyment pozostaje – dlatego obrazy wywoływane przez lekturę leksykonu były szczególnie wyraziste, ale egzotyczne.

Samo wydanie jest również bardzo przyjazne dla czytelników. Przede wszystkim twarda oprawa i szyte kartki zapewniają dłuższą trwałość Leksykonu. Wydawca zdecydował się nie używać kredowego papieru i muszę szczerze stwierdzić, że była to dobra decyzja. Ten, który został użyty, nie męczy wzroku rażącą bielą i przesadnym kontrastem – co przy dłuższej lekturze jest bardzo nieprzyjemne – a jednocześnie jego gramatura nie zwiększa niepotrzebnie wagi całej książki. Choć wydaje się to mało istotnym drobiazgiem, to jednak po kilku kilometrach z książką w plecaku można to docenić.
Nie zmienia jednak wagi merytorycznej i z czystym sumieniem mogę polecić ją wszystkim choć trochę zainteresowanym historią antyczną.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo Książnica
ISBN: 978-83-245-7566-4