Nie pamiętam, kiedy ostatnio byłem w górach. Wakacje jednak ciągle trwają i dziś chciałbym Was zachęcić właśnie do wyjazdu w góry. Jeśli nie uda się Wam się to fizycznie, to może chociaż w wyobraźni, bo muszę dodać, że Dolina Kościeliska nie jest takim zwyczajnym przewodnikiem.
Książka, którą miałem okazję właśnie przeczytać, to rodzaj przewodnika, ale dla tych, którzy naprawdę chcą się czegoś dowiedzieć o górach, a konkretnie o jednym, szczególnie pięknym, ich fragmencie. Dolina Kościeliska. Śladami badaczy, artystów i wędrowców to opowieść, z którą warto się zaznajomić w zaciszu pokoju – swojego własnego, lub na przykład hotelowego, gdzieś w Tatrach. Ale nie warto brać jej ze sobą na wędrówkę tatrzańskimi szlakami. Po pierwsze – nie znajdziecie w tej książce konkretnych informacji, gdzie skręcić i co zobaczyć; a po drugie – ryzykujecie przegapienie wielu wspaniałych widoków i przeżyć.
Książka podzielona jest na kilka działów – geograficzną, geologiczną, historyczną i pewien rodzaj wspomnieniowej. Nie wszystkie one mogą być szczególnie atrakcyjne dla każdego czytelnika, zwłaszcza, że niektóre fragmenty dość mocno przypominają podręcznik do geografii. Ale nie mam wątpliwości, iż będą i tacy, którzy całą tę książkę połkną w weekend.
Możecie też czytać tylko wybrane fragmenty – te, które akurat uznacie za najważniejsze dla Waszych najbliższych wypraw.
Jeszcze jeden argument decyduje o tym, że jest to książka dla osób, które lubią wiedzieć cokolwiek więcej o swoich ulubionych miejscach. Jeśli nie jesteście tylko „turystami dla widoczków”, ale historia okolicy też jest dla Was istotna i zdecydujecie się na lekturę Doliny Kościeliskiej, to na pewno docenicie bogatą bibliografię zamieszczoną pod koniec książki. Znajdziecie tam tytuły dotyczące tematów bardziej i mniej szczegółowo związanych z tą doliną.
Czy książka – sama w sobie – zachęci Was do wyjazdu w góry? Nie wiem. Wiem jednak, że mnie pozostawiła właśnie z taką myślą: by – możliwie szybko – pojechać w to miejsce i pospacerować sobie z pełną świadomością drzemiących w tym krajobrazie historii, legend i tajemnic.
Wydawnictwo Tatrzański Park Narodowy
ISBN: 978-83-61788-85-0