Włóczykije drewniaki są zdecydowanie najbardziej poznawczą i najbardziej podróżną grą, jaką do tej pory gościliśmy na naszym przykominkowym stoliku. A nie chodzi tu tylko o rozmiary pudełka.
Instrukcja i zasady
Krótkie i zwięzłe informacje to już prawie znak rozpoznawczy. Polskie gry planszowe zdecydowanie stawiają na przyjazność gry i możliwość szybkiego rozpoczęcia rozgrywki. Również i tym razem instrukcja zamyka się w czterech stronach. Sama broszurka jednak jest nieco grubsza i zawiera wiele cennych informacji dotyczących miejscowości, o których mowa w grze.
W tym miejscu mogę chyba dodać, że Włóczykije drewniaki, w przeciwieństwie do poprzednich gier są zapakowane w wyjątkowo małe pudełko. Dzięki temu powinny zmieścić się w prawie każdym plecaku i jeśli zdecydujecie się na podróż na południe Polski, pamiętajcie, aby nie zarakło również broszurki – kto wie, które ciekawe miejsca zdecydujecie się odwiedzić.
Wiek, liczba graczy i czas gry.
Producent zdecydował się ustalić dolną granicę wieku na 7+.
Nawet jeśli gracze nie będą uważać konieczności czytania za szczególnie atrakcyjną część zabawy, to musimy pamiętać, że Polskie gry planszowe produkują przede wszystkim gry edukacyjne i bez tego będzie się trudno obejść. Stąd też wiek minimalny to 7 lat. Wprawdzie można przeprowadzić rozgrywkę w maksymalnie uproszczony sposób (bez kart), ale wtedy będzie to zwykły wyścig. W regularnej rozgrywce należy jednak wykazać się chęcią zdobywania wiedzy i umiejętnością zapamiętywania pozyskanych informacji.
Czas gry zależy od kilku czynników, wśród których „namyślanie się nad odpowiedzią”nie pozostaje bez znaczenia. Innym „wydłużaczem” jest koniczeność czytania informacji zawartych na kartach na głos. Odczytuje je zawsze przeciwnik osoby odpowiadającej na pytanie, w przeciwnym wypadku byłoby po prostu zbyt łatwo. Tempo czytania i ewentualne powtórzenia również może wydłużyć grę. Po kilku (kilkunastu) rozgrywkach można zaryzykować odpowiadanie na pytania z pominięciem odczytywania informacji (odpowiedzi w oparciu o powszechną wiedzę), ale w ten sposób gra jet troszeczkę uboższa i chyba jednak trudniejsza do przeprowadzenia – zwłaszcza, jeśli zmieni się skład uczestników.
Liczba graczy została ustalona na 2-4. Maksymalna liczba jest ograniczona ilością pionków, a producent wytłumaczy ją dodatkowo liczbą regionów, na które podzielona została plansza.
Włóczykije Drewniaki to rodzaj poznawczego wyścigu. Ruch odbywa się po rzucie kostką i zależy od „warunków na drodze” – czyli zupełnie jak w przypadku rzeczywistej wycieczki krajoznawczej.
Egzotyczna strona tej gry dotyczy obiektów, o których opowiada. Podpis głosi: „szlakiem architektury drewnianej” co dla wielu z nas – zwłaszcza tych młodszych „nas” – może stanowić wycieczkę w krainę niemal filmową – baśniową, a może również impuls do odwiedzenia skansenów w najbliższej okolicy. Podczas rozgrywki niejednokrotnie raczyliśmy się komentarzami typu „musimy tam pojechać” i istnieje całkiem niemałe ryzyko, że te obiecanki pospełniamy – nawet w sezonie powakacyjnym.