Jedyne dziecko – Jack Ketchum

Szczerze przyznaję, że nigdy wcześniej nie miałam styczności z książkami Jacka’a Ketchum’a. Skoro jednak nadarzyła się okazja – postanowiłam, że przeczytam książkę, którą sam Stephen King określił mianem „wstrząsającej powieści”. Rzeczywiście, powieść wstrząsnęła mną do tego stopnia, że nadal mam przed oczyma niektóre sceny…

okładka książki

Przeczytałam ją dość szybko. Coraz dłuższe jesienne wieczory sprzyjają czytaniu. Ale przyznaję, że lektura Jedynego dziecka przed snem nie była najlepszym pomysłem. Trudno po niej zasnąć, bo przez głowę przelatuje wiele myśli.
Losy głównych bohaterów czytelnik poznaje od czasów ich dzieciństwa i lat młodzieńczych, skończywszy na ich małżeństwie i rozwodzie.
Lydia McCloud jest młodą kobietą, której marzeniem jest posiadanie rodziny: kochającego męża i dziecka. Na jej drodze staje pewnego dnia Athur Dans. Jest on właścicielem restauracji, a do tego przystojnym mężczyzną. Nic więc dziwnego, że Lydia zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Początkowo wydawać się może, że małżeństwo to będzie szczęśliwe i długie. Na świat przychodzi także ich pierwsze dziecko – syn Robert, który jest oczkiem w głowie ojca.
Okazuje się jednak, że nie wszystko idealne choć wygląda jakby było. Niektóre rzeczy, te najstraszniejsze pozostają czasem w ukryciu. Są tajemnicą, która sprawia ból…
Pewnego dnia, po tym jak Lydia zostaje pobita przez Arthura, orientuje się, że Arthur darzy Roberta patologiczną miłością, oraz że z jego winy chłopiec przeżywa prawdziwe piekło.
Matka szuka więc pomocy u władz. Ufa, że dzięki ich pomocy będzie mogła zapewnić swojemu dziecko bezpieczeństwo. Niestety myli się, ponieważ szybko okazuje się, że tylko ona sama jest w stanie pomóc Robertowi…
Książka pokazuje wadliwość systemu sprawiedliwości. Ilustruje także mechanizm kamuflowania się patologicznych oprawców oraz ich portret psychologiczny.
Jedyne dziecko to historia o ofiarach i ich kacie. O tym, że „czasem mamy rację, a czasem się mylimy, a czasem po prostu czegoś nie wiemy”.
To książka wstrząsająca, ponieważ została oparta na prawdziwej historii Sherry Nance (pielęgniarki) z Friendship w Teksasie.
Po tej lekturze w głowie brzmią mi dwa pytania. Czy można spokojnie stać z boku i patrzeć na krzywdę dziecka, nawet gdy taką decyzję wydają organy wymiaru sprawiedliwości? Jak daleko można się posunąć, by chronić swoje dziecko przed oprawcą?
Książkę polecam czytelnikom o mocnych nerwach…

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Papierowy Księżyc
ISBN: 978-83-61386-07-0




tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl