Jeśli zostanę – Gayle Forman

Oregon, godzina 7:09. Razem z amerykańską rodzinką zasiadamy do śniadania. Przy stole siedzą: dość ekscentryczni rodzice, siedemnastoletnia Mia i jej młodszy braciszek Teddy. Nikt z nich nie jest idealny, ale wszyscy od pierwszych stron wzbudzają sympatie czytelnika. Widzimy wręcz sielankowy, familijny obrazek.

okładka książki

8:17 Nasi bohaterowie z racji opadów śniegu mają wolny dzień, postanawiają odwiedzić dziadków, wsiadają do przerdzewiałego buicka, rodzinnego wehikułu. Chwilę później czterotonowa ciężarówka uderza w ich pojazd. Mia staje nad zwłokami rodziców, nie może znaleźć brata, staje nad własnym ciałem. 9:23 „Czy ja umarłam” -to pytanie które musi sobie zadać Mia. Tu zaczyna rozgrywać się jej tragedia. Mii został dany wybór. Podskórnie przeczuwamy że stanie po stronie życia, w końcu to ona od pierwszych stron relacjonuje nam swoją historię do końca jednak pozostaje niewiadomą co lub kto przesądzi o jej decyzji.

Gayle Forman nadaje swojej powieści niemal pamiętnikarską formę. Co do minuty określa kolejność zdarzeń. Lekarze walczą o życie Mii, odwiedzają ją bliskie jej osoby, ona tymczasem opowiada nam swoja historię. Bliżej poznajemy jej rodzinę, oddaną przyjaciółkę Kim, wspaniałego chłopaka Adama, razem z nią przeżywamy wszytskie targające nią emocje a cała opowieść otulona jest muzyką. Pasją Mii jest gra na wiolonczeli, muzyka jest nierozłączną częścią życia jej, jej rodziców i chłopaka. I to właśnie muzyka w tak oczywisty sposób obecna w codziennym życiu bohaterów staje się kolejną płaszczyzną książki,a nawet argumentem przy wyborze Mii.

„Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona smierć?” - to tekst zaczerpnięty z okładki powieści. Z tej krótkiej frazy przemawia dramatyzm i patetyzm – a tego właśnie książka jest pozbawiona. Nie są to ckliwe rozważania o życiu po życiu czy na temat smierci klinicznej, a tym bardziej sensacyjne opowiastki rodem z ostrego dyżuru. Z pewnością nie jest to romans choć książka ta traktuje o miłości. Jej piękno tkwi w tym, że robi to w subtelny, nienarzucający się sposób. Pokazuje kochających rodziców, radykalne przemiany jakich możemy w sobie dokonać dla najbliższych osób, siłę która może wypływać z przyjaźni, tak trudną dojrzałość kiedy pozwalamy odejść ukochanej osobie, pasję, dojrzewanie do namiętności, zwykłą ludzką solidarność. A wszytsko opowiedziane prosto, bez zbędnych ozdobników, z muzyką w tle, porusza struny naszej wrażliwości.

TREŚĆ z edycją

Joanna Jasik

Nasza Księgarnia
ISBN: 978-83-10-11756-4
tę książkę dostaniesz również w Merlin.pl oraz Selkar.pl