Kod Chaosu - Justin Richards

Jakkolwiek niezręcznie może to zabrzmieć, to jednak przyznaję, że w tytułach wydawanych przez “Naszą Księgarnię” jest coś, co pozwala mi szczególnie ciepło odnieść się do zaimka “nasza”. Nie chodzi jednak tylko o książki, które pamiętam z dzieciństwa, ale także o zdecydowanie nowsze pozycje.

okładka książki

Kod Chaosu prawdopodobnie już od pierwszego autorskiego zamysłu był planowany na przygodową książkę dla nastolatków. Dodam jeszcze, że chodzi o młodszych przedstawicieli tej grupy – tych, którzy jeszcze bezgranicznie wierzą w marzenia, i którzy jeszcze nie zdążyli posmakować delikatnej nuty cynizmu dorosłości.

Takie było moje pierwsze skojarzenie. Drugie przywiodło mi na myśl inny tytuł – znany wielbicielom kina awanturniczo-przygodowego. Chodzi mianowicie o trzecią część przygód Indiany Jonesa. Podobieństw między obydwoma przypadkami nie da się zignorować – w obu mamy do czynienia z zaginionym archeologiem, na poszukiwania którego wyrusza dawno nie widziany syn. Zarówno w filmie, jak i w książce, tłem do najważniejszych wydarzeń jest odkrycie naukowe o niespotykanej dotąd randze, które pogłębia jeszcze uczucie tajemnicy.

Ale są również dość oczywiste różnice – niedostatki wynikające z wieku i niedoświadczenia Matt – bohater książki – nadrabia biegłością w poruszaniu się wśród najnowszych zdobyczy techniki – zwłaszcza tych dotyczących poszukiwania informacji.
Goniący za tajemnicą biblijnego Graala Jones miał do czynienia z sekretami nie pojmowalnymi przez człowieka. Podczas lektury Kodu Chaosu niektóre fragmenty powodowały, że nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że chodzi o sekrety nie pojmowane przez Ziemian.

Kod Chaosu to zdecydowaie książka dla młodzieży. Dorosły czytelnik na pewno zwróci uwagę na te podobieństwa i swego rodzaju wtórności, a przecież nie o to chodzi. Jeśli jednak uda się wyłączyć sceptycyzm dojrzałości, to książka ta szybko przenosi w czasy, kiedy codzienna rzeczywistość była bardziej kolorowa, małe potwory dużo straszniejsze, a i tak chciało się, by dorośli przestali się do nas zwracać słowami: ... na takie przygody, jesteś jeszcze za mały...

Kamil Świątkowski

Nasza Księgarnia
ISBN: 978-83-10-11431-0