Bajki - Leonardo da Vinci.

Są twórcy bardziej lub mniej znani. Są tacy, o których wszyscy słyszeli, ale są i tacy, o których nie słyszał nikt. Są również i twórcy, których życiorysy są powszechnie znane, a mimo to i tak potrafią niespodziewanie zaskoczyć jakąś anegdotą, szczegółem, utworem, czy zbiorem prac zupełnie niezwiązanym z głównym źródłem własnej sławy.

okładka książki

O treści tej książki nie można wiele powiedzieć. Nie można, bo zdradziłoby się za wiele ważnych informacji, a tym samym zepsuło przyjemność lektury pozostałym czytelnikom. Można powiedzieć, że jest bardzo trwale i estetycznie wydany albumik wierszy i krótkich opowieści autorstwa Wielkiego Leonardo. To książka świetna na upominek albo bardzo przyjemny deser to niedzielnej, porannej kawy. Ale to nie oddałoby sprawiedliwości.

Słowem kluczem jest tu Przyjemność. I Egzotyka... no tak to dwa słowa, ale spróbujcie usiąść sobie z książką na kanapie, czy fotelu, na chwilę zamknąć oczy i uruchomić wyobraźnię. Pozwólcie swoim myślom przenieść się do czasów renesansu, kiedy nie wszystko było tak oczywiste, kiedy świat nie był taki malutki, jak dziś i nie wszystko było tak kolorowe. Niech wyobraźnia przemierza zabłocone ulice włsokiego miasta w poszukiwaniu ciekawych opowieści. Być może wtedy traficie na tajemniczego brodatego starca, który nie potrafił pogodzić się z otaczającą go rzeczywistością, i który z tego powodu zaczął tworzyć niesamowite maszyny i projekty. Być może będziecie mieli dość szczęścia, by zechciał podzielić się z Wami jakąś miłą historią, która akurat siedzi mu w głowie.

Teraz dopiero otwórzcie oczy i otwórzcie okładki Bajek i pozwólce, że opowie je Wam sam Leonardo da Vinci. Nie bójcie się bariery językowej - książkę tłumaczył Leopold Staff - polecam.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo Erica
ISBN: 978-83-89700-99-5