Mądrości Shire – Noble Smith

Jeśli jesteście dorośli, tak się czujecie i tej wersji będziecie bronić za wszelką cenę, to istnieje ryzyko, że uznacie tę książkę za nieco infantylną – na tyle, by jej mądrości potraktować z przymrużeniem oka. Jeśli czytacie ją jako ludzie młodzi duchem i ciałem, prawdopodobnie będziecie zdziwieni, dlaczego dorośli nie są w stanie pojąć i zastosować tak jasno wyłożonych zasad.

okładka książki

Mądrości Shire – na pierwszy rzut oka – mogą się wydać kolejną kompilację tytułowych mądrości ze Śródziemia – czyli mówiąc krótko – cytatów z Tolkiena. Wrażenie to zanika dość szybko, gdy autor wspomina dlaczego cieszy go wydanie tej książki w Polsce. Sprawa staje się może nie tyle „polityczna”, ile bardziej „wielopłaszczyznowa”. I to właśnie w tym momencie należy sobie zadać pytanie, czy chcę tę książkę odebrać jako dziecko, czy jako dorosły.

Jeśli przyzwyczailiście się już do opisów w typie „życie XYZ to nie bułka z masłem”, to tym razem muszę Was rozczarować, bo życie hobbita to właściwie bardzo smaczna bułka z masłem i może jeszcze z kilkoma dodatkami. Przynajmniej tak właśnie wygląda żywot Niziołków, kiedy akurat nie pojawia się wśród nich żaden osobnik w spiczastym kapeluszu i nie próbuje ich naciągnąć na jakąś wyprawę. Tego smaku życia i nieustającej radości można im pozazdrościć. Owszem znają pojęcie wady i sami potrafią wskazać niejedną u swoich sąsiadów, albo w rodzinie, ale nie przesłaniają im one plusów życia.

To, co naprawdę wyróżnia tych małych bohaterów życia codziennego, to życie w zgodzie z naturą i czerpanie z niej pełnymi garściami. Uprawiają ogródki, pozyskują surowiec do budowy własnych domów – nie tylko ścian, ale praktycznie całego wyposażenia – zapełniają spiżarnie i... jedzą, cieszą się, piją... i nie szukają zwady.

A my? – to pytanie stawia już sam autor – czy chociaż staramy się zrobić coś samemu? Czy naprawiamy zepsute sprzęty, czy stawiamy od razu na zastąpienie ich nowymi? Do czego nas to doprowadzi.

Innym z pytań – postawionym niebezpośrednio – było rozważanie, kiedy dorosły człowiek zaczął sobie komplikować życie i przestał myśleć jak dziecko. Takie właśnie wrażenie odniosłem, gdy autor próbował zasugerować na co powinno się głosować. Tam gdzie dziecko powie: „to oczywiste”, dorosły zacznie szukać korzyści i pułapek. Nie dość, że wydłuży to proces decyzyjny, to jeszcze jakość tej decyzji – no cóż... autor zapewne coś by powiedział.

Nie wiem, czy zafascynowała Was Trylogia Tolkiena oraz sam Hobbit. Jeśli zaczęliście czytać ten tekst, to prawdopodobnie tak. A jeśli lubicie książki, które nie tylko przenoszą Was do krain z ulubionych opowieści, lecz także dają Wam do myślenia, to Mądrości Shire są dla Was.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo SQN
ISBN: 978-83-63248-54-3