Miłość i śmierć Cateriny – Andrew Nicoll

Tegoroczna jesienna aura nie zachęca niestety do spacerów. Jedyna „aktywność” na jaką mam ochotę, to zaszycie się pod ciepłym kocem z herbatką w jednej i książką w drugiej ręce. Tym bardziej ucieszyłam się z kolejnej nowości na mojej półce.

okładka książki

Książkę Andrew Niccol Miłość i śmierć Cateriny zaczęłam czytać zaraz po przebudzeniu. Zapewne gdyby nie to, że musiałam udać się na uczelnię, spędziłabym cały dzień bez przerwy na jej lekturze. Książka ta okazała się jednak dobrym sposobem na wypełnienie czasu w trakcie przerw między zajęciami oraz podczas niezbyt zajmujących wykładów.
Akcja powieści rozgrywa się w Ameryce Łacińskiej, w niewielkim nadmorskim państwie. Jest to państwo, można rzec, policyjne. Ludzie, którzy je zamieszkują są nieustannie śledzeni i inwigilowani. W tym oto państwie mieszka i żyje sobie sławny pisarz – Luciano Hernando Valdez. Żyje on w luksusowym mieszkaniu. Jest kawalerem w średnim wieku. Dodatkowo wykłada na uniwersytecie.
Wielu ludzi podziwia twórczość Luciano. Zainteresowani są oni także fabułą jego nowej powieści. Pisarz pytany o to, kiedy skończy pisanie, zapewnia wszystkich wokół, okłamując ich przy tym, że jest już blisko końca… Jednak Valdez od wielu już lat nie opublikował żadnej nowej powieści. Potrafi on godzinami siedzieć nad swoim żółtym notesem i nie napisać ani jednego słowa. Brakuje mu natchnienia. Można powiedzieć, że jest już także zniechęcony.
Pewnego dnia w barze zwraca uwagę na piękną, młodą dziewczynę – Caterinę – która jest tam kelnerką. Ponadto okazuje się, że jest ona studentką i miłośniczką jego twórczości. Natomiast w barze pracuje po to, by móc się utrzymać. W przeciwnym razie zmuszona byłaby powrócić na wieś.
Pisarz jest przekonany, że dzięki niej odzyska utracone natchnienie, że stanie się ona jego inspiracją. Los bywa jednak przewrotny… Okazuje się bowiem, że piękna Caterina sama pisze swoją powieść. Zapowiedzią tego jest zapisane na kartce danej Luciano słowo: piszę.
Valdez i Caterina zbliżają się do siebie – stają się kochankami. Następnie narzeczonymi. Jednak nie będzie im dane cieszyć się wspólnym życiem…
Miłość i śmierć Cateriny to powieść o pragnieniach i niespełnieniu, zdradach, pożądaniu, próbach realizacji własnych marzeń.
Książkę czyta się szybko. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. To jej niewątpliwy atut. Historia wciąga, a po jej zakończeniu czytelnik na pewno nie pozostaje z poczuciem, że zmarnował czas. Przeciwnie pozostaje mu niedosyt. Tak jest też w moim przypadku.
Przyznaję, że wcześniej nie miałam styczności z twórczością Andrew Nicoll. Jednak po lekturze tej książki chętnie sięgnę także po inną jego powieść – „Dobrego człowieka”.

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
ISBN: 978-83-10-12211-7