Zwolnienie lekarskie jest dobrą okazją do nadrobienia zaległości w lekturze oraz do tego, by na spokojnie przyjrzeć się temu, co się czyta. Tak rozmyślając doszłam do wniosku, że są książki, które, po przeczytaniu, szybko ulegają zapomnieniu. Są jednak i takie, które na długo zapadają w pamięć. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne wpływ na to ma nie tylko styl pisarski autora i gatunek książki. Myślę, że dużo większe znaczenie odgrywa opisywana historia. W przypadku Motyla Lisy Genovy teoria ta sprawdza się w 100%.
Główną bohaterką książki jest Alice Howland, 50-letnia kobieta sukcesu, żona, matka trójki dzieci, wykładowca. Dzięki swojej ciężkiej pracy została wykładowcą psychologii na Harvardzie, a także światowej sławy ekspertem w dziedzinie lingwistyki. Spełniła swoje marzenia o karierze naukowej. Mimo wszelkich przeciwności losu nie poddawała się, a dla dobra swojej rodziny była w stanie znieść nie jedno upokorzenie i chwilę zwątpienia.
Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Kiedy coraz częściej zdarza jej się tracić pamięć i orientację, decyduje się na wizytę u lekarza. Diagnoza nieuleczalnej choroby powoduje, że Alice musi zmienić całe swoje dotychczasowe życie. Świadomość nadchodzących zmian, których nie można uniknąć sprawia, że jej relacje z mężem, a także oczekiwania w stosunku do dzieci zmieniają się diametralnie. Choroba powoduje, że Alice traci swoje wspomnienia, myśli. To ciężkie doświadczenie dla osoby, która do tej pory była w pełni niezależna.
Alice zaczyna na nowo poznawać świat i doceniać każdy przeżyty dzień. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Pomimo prób leczenia Alice nie może zapanować nad postępującą chorobą Alzhaimera. Przy wsparciu najbliższych walczy mimo wszystko o każdą chwilę szczęścia, która jej pozostała.
Lisa Genova jest amerykańską autorką oraz doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii. Moim zdaniem napisała książkę, która ukazuje nie tylko cierpienie osób dotkniętych chorobą Alzhaimera, ale i pokazuje, że człowiek w obliczu choroby może wykazać się ogromną siłą. Pokazuje jak wielkie znaczenie ma w tym przypadku rodzina, która go wspiera. Nieuleczalna choroba może dotknąć każdego człowieka i zmusić go do zmiany swojego życia.
Książkę tę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu. Warto czasem zatrzymać się i przyjrzeć się sobie i temu co nas otacza. Zabiegani i zafrasowani życiem codziennym często nie dostrzegamy sygnałów jakie wysyła nam nasz organizm. Historia Alice uświadomiła mi, że w najmniej oczekiwanym momencie poukładane życie może zmienić kurs o 180 stopni. Warto więc już teraz zastanowić się nad tym co dla mnie jest ważne i nie odkładać niczego na później.
Papierowy Księżyc
ISBN: 978-83-61386-06-3