Pokój Marty – Magdalena Zimniak

Mogę śmiało powiedzieć, że okres intensywnej nauki uważam za zamknięty. Czuję ulgę i radość, że w końcu będę mogła spędzać weekendy w inny sposób, niż na uczelni. Rozkoszując się wolnym popołudniem nie mogłam nie sięgnąć po książkę. Ach… nareszcie będę mogła bez wyrzutów sumienia, że nie zrobiłam czegoś „ważnego” na uczelnię, czytać, czytać, czytać…

okładka książki

Tym razem mój wybór padł na Pokój Marty Magdaleny Zimniak. Autorka debiutowała w 2008 roku książką Szlak. Jej kolejna powieść Willa została nominowana do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz.
Akcja powieści rozgrywa się w starym przedwojennym domu z ogrodem, do którego przeprowadziła się siedemnastoletnia Marta Kępińska wraz z ojcem Karolem. Matka dziewczyny zginęła w wypadku samochodowym kilka lat wcześniej. Po blisko czterech latach od tego zdarzenia ojciec postanowił wraz z córką przeprowadzić się do nowego miejsca. Dom, w którym zamieszkali, kryje w sobie wiele tajemnic, a także bolesną historię.
Marta, krótko po przeprowadzce, staje się świadkiem dziwnych, niewytłumaczalnych w racjonalny sposób, zdarzeń. Początkowo nie potrafi zrozumieć tego co widzi. Z czasem jednak – w miarę poznawania historii domu i mieszkającej w nim dawniej rodziny, dzięki opowieściom sąsiada pana Antoniego – odnajduje ukryty sens tego czego doświadczała.
Niestety wszystkie te doświadczenia niepokojąco wpływają na życie dziewczyny. Jej relacja z ojcem ulega pogorszeniu. W pewnym momencie Marta odsuwa się od niego. Wydaje się jej, że w miłości do swojego nauczyciela odnajduje spokój, szczęście i bezpieczeństwo. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje…
Wydarzenia z przeszłości, teraźniejszości przenikają się. Czytelnik może wraz z bohaterami poznawać zdarzenia z przeszłości, które przywołane są we wspomnieniach bohaterów. Pozwalają one na ujawnienie czytelnikowi istotnych faktów oraz wyjaśniają motywy postępowania. Dużym atutem powieści są wyraźnie zarysowane sylwetki postaci. Dzięki temu można dokładnie zobaczyć, co przeżywają i czują.
Książki Pokój Marty, nie można określić mianem powieści fantastycznej, mimo opisów zjawisk nadprzyrodzonych. Jest to powieść pokazująca prawdziwy świat, w którym obok dobra jest i zło.
Aura tajemniczości, pokazanie, że nie wszystko w naszym życiu można od razu trafnie ocenić, a granica między dobrem i złem się zaciera, a także pokazanie, że przeszłość ma wpływ na teraźniejszość i przyszłość, sprawiają że książkę Pokój Marty warto przeczytać.
Polecam ją wszystkim tym, którzy szukają ciekawej propozycji na wakacyjną lekturę.

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Replika
ISBN: 978-83-7674-177-2
tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" , Selkar.pl

Przeczytaj również:

Przeczytaj również
Willa