Polskie Piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945 – Sławomir Koper

Osoby niezorientowane w historii drugiej wojny światowej z przyjemnością zapoznają się z realiami tamtych trudnych czasów, z kolei ci już obeznani w tym okresie będą się rozkoszować szczegółami i trafnymi spostrzeżeniami przedstawianymi przez autora. Nie sposób przejść obojętnie nad losami żołnierzy II Korpusu, czy polskich lotników, a szczegóły z życia generała Andersa, agentki brytyjskiego wywiadu Krystyny Skarbek, tajemniczego Józefa Retingera i innych bohaterów tamtych czasów okazują się być lekturą o wiele bardziej interesującą niż niejeden hoolywodzki scenariusz.

okładka książki

Każdy z rozdziałów książki mógłby się rozwinąć do rozmiarów osobnej publikacji. Autor nakreśla charakterystykę wybranych postaci i sytuacji, pozostawiając czytelnika z ogromnym apetytem na więcej. Stąd już tylko krok zeby sięgnąc po kolejne książki autorstwa Sławomira Kopera. Sięgając po Polskie Piekiełko zapoznamy się z osobami ze świecznika, ale także z tymi mniej znanymi bohaterami którzy odegrali istotną rolę w dziejach Polski tamtego okresu. Autor celowo pomija zagadnienie katastrofy gibraltarskiej uważając, że w tej kwestii nie ma już nic nowego do powiedzenia.

Można by zarzucić autorowi zbyt dogłębne wnikanie w osobiste sfery życia omawianych postaci, zamiast skupiania się na istotnych faktach historycznych, ale niejednokrotnie to właśnie te prywatne sprawy są podstawą do podejmowania istotnych decyzji politycznych. Jak się okazuje niejeden z wysoko postawionych wojskowych wydawał rozkazy mając w pamięci urażoną dumę porzuconego kochanka. Autor zmusza do refleksji nad postawą ówczesnych polityków i choć tytuł, Polskie piekiełko, wydaje się być idealnie trafionym to jednak nie sposób nie podziwiać i szanować ludzi, którzy obracając się wokół prawdziwych kanalii, ludzi małostkowych i pozbawionych skrupułów naprawdę potrafili dobro ojczyzny postawić ponad osobiste ambicje i prywatne interesy. Autor stara się ukazać wszystkie aspekty ukazywanych zagadnień, często odbiegając od obiegowych utartych opinii, nie boi się odbrązawiać pomników pokrytych przez lata patyną sławy. Szczęśliwie nie trzyma się zasady że o zmarłych mówi się tylko dobrze albo wcale, stara się pozostać jak najbardziej obiektywnym ostateczną ocenę pozostawiając czytelnikom.

Przyznać muszę, że już od dłuższego czasu męczył mnie głód historii i świadoma byłam braków w swoim wykształceniu na tym polu. Jednak podręczniki i lektury po które do tej pory sięgałam okazywały się dla mnie całkiem niestrawne. Teraz dzięki książkom pana Sławomira Kopra powoli uzupełniam lukę w swej historycznej świadomości. Uważam iż książki jego autorstwa są wyśmienitą lekturą pisaną lekkim, zajmującym językiem o dużej wartości historycznej i z niecierpliwością czekam na kolejne jego publikacje.

Joanna Jasik

Wydawnictwo Bellona
ISBN: 978-83-11-12301-4

Warto poczytać do...
One




tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" , Merlin.pl , Selkar.pl oraz