Polskie Starówki – Arcydzieła architektury i urbanistyki

Na początku muszę przyznać – z delikatną nutą smutku – że Polskie Starówki, to książka chwilowo nieaktualna. Nie znaczy to jednak, że jest przez to cokolwiek gorsza. Gdyby było inaczej, mógłbym już zaraz powiedzieć, że wszystkie zdjęcia z albumu przypominają mi weekendowy spacer.

okładka książki

Tak naprawdę brak zdjęć zimowych jest może jedynym mankamentem tego albumu. Ten mankament można też potraktować jako wyzwanie, bo chciałbym przedstawić Wam Polskie Starówki jako zachętę do spaceru... albo do weekendowego wyjazdu, jeśli akurat szukacie takich propozycji.

Album przedstawia ponad trzydzieści polskich starówek, zgrupowanych według rejonów. Każdy rozdział składa się z kilku, kilkunastu wielkoformatowych zdjęć oraz krótkich tekstów opisujących, między innymi historię konkretnych budynków i całych dzielnic. Również cały album rozpoczyna się wprowadzeniem napisanym przez Michała Wiśniewskiego i Franciszka Ziejkę. Prezentują nam ogólny rys historyczny architektury w Polsce i zachęcają do wycieczek. Jednocześnie przestrzegają, by nie porównywać ze sobą poszczególnych lokalizacji, bo ich rozwój i powstanie często wywodzą się z różnych podstaw. We wstępie „na warsztat” trafiło nawet samo słowo „starówka”. A zdjęcia?

Brak zdjęć zimowych nie jest tak naprawdę mankamentem. Choć muszę przyznać, że rzucił mi się w oczy, gdy po lekturze albumu wybrałem się na spacer na warszawskie stare miasto. Wszystkie fotografie sprawiają jednak wrażenie uchwyconych we właściwym momencie – na jesieni, na wiosnę, podczas mgły... czasem nawet można odnieść wrażenie, że to wszystko zostało ustawione i sfotografowane w studiu, ale wtedy wystarczy spacer i wszystko się wyjaśni.

Wielu z nas wie „coś” o Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, czy Wrocławiu. Ale pięknych miejsc w Polsce jest zdecydowanie więcej i warto zwrócić na nie uwagę. Oczywiście album nie wymienia wszystkich, ale niewykluczone, że uznacie go za dobry start do poszerzenia swojej wiedzy.
Na przykominkowej półce Polskie Starówki znajdzie się w dziale okołowakacyjnych planów. Do podobnej lokalizacji również i Was namawiam.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo Bosz
ISBN: 9788375761436
tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" , Selkar.pl oraz