Smak języka - Jo Kyung-Ran

Książka mogłaby równie dobrze nosić tytuł „Język smaku”. Ale wtedy nie przygotowałaby czytelnika odpowiednio na główne danie. A trzeba przyznać autorce, że opowiada swoją historię przepysznie, podając smaczne i egzotyczne kąski w krótkich, sezonowanych porcjach. Być może nie są to ulubione smakołyki z kuchni czytelnika - ale czytanie o nich wywołuje tę ciekawą reakcję w żołądku.

okładka książki

Smak języka to coś pośredniego pomiędzy książką kucharską, a kryminałem. Jeśli jednak lubicie zacząć lekturę tego rodzaju książek od ostatniej strony - tym razem się powstrzymajcie, bo zepsujecie sobie smak całej potrawy.

Książka koreańskiej autorki jest napisana językiem na tyle sugestwynym, ujawniającym psychologiczne szczegóły tak dokładnie, że pozostaje tylko mieć nadzieję, że sama książka nie jest zbudowana na autobiograficznym podłożu. Niezwykle obrazowo opisane są zarówno potrawy, jak i przypisane im uczucia. Miłość ma smak trufli, a radość to szparagi, czy też jakakolwiek inna potrawa, która uśmiecha was aż od przepony, która przenosi w beztroskie czasy dzieciństwa, która sprawia, że na krótką chwilę zakładamy tęczowe okulary. Każdy z nas to przecież zna. Zapach, czy smak, który wywołuje w nas natychmiastowy uśmiech. Autorka jednak nie poprzestaje tylko na przyjemnych odczuciach. Wykorzystując swoją bohaterkę, jej myśli i jej umiejętności Kyung-Ran zaznajamia nas również ze smakiem porażki i smutku, pokazuje nam jak może smakować nienawiść oraz uświadamia nam, że zepsute i wzgardzone potrawy już nigdy nie będą smakować tak samo.

Smak języka to - delikatnie rzecz ujmując - książka o jednym z najniebezpieczniejszych żywiołów - o zdradzonej kobiecie. Co więcej ten żywioł próbuje zapanować nad sobą, ale przez całą książkę można odczuć, że jest to próżna walka, a pozorny spokój to nic innego, jak oko cyklonu. Wprawdzie samej burzy Czytelnik się nie doczeka, ale jeśli jest Smakoszem, to końcowe rozwiązanie na pewno zrobi na nim wrażenie.

Książka nosi podtytuł „Historia pewnej zemsty”. Nie bez znaczenia jest tu również fakt, że bohaterka specjalizuje się w kuchni włoskiej. Teraz pozstaje już tylko jedno - usiąść i delektować się jej smakiem...

Kamil Świątkowski

Łyński Kamień
ISBN: 978-83-927607-1-9