Sprawa Rembrandta – Daniel Silva

Za każdą fortuną kryje się zbrodnia
Honore de Balzac

Po powieści sensacyjne sięgam rzadko. Od czasu do czasu sięgam po nie, ot tak dla odmiany. Biorąc więc do ręki Sprawę Rembrandta oczekiwałam, że i tym razem będzie podobnie. A jednak… lektura książki wciągnęła mnie do tego stopnia, że poświęciłam na nią nie tylko popołudnie i wieczór, ale i część nocy. Nie mogłam się od niej po prostu oderwać. Miałam wrażeniem jakby w mojej wyobraźni wyświetlany był film, od którego nie można oderwać wzroku.

okładka książki

Daniel Silva to amerykański pisarz i twórca bestsellerowych opowieści szpiegowskich. Napisał między innymi: „Angielskiego zabójcę”, „Spowiednika”, „Śmierć w Wiedniu”, „Książę ognia”, czy „Posłańca”. Głównym bohaterem jego książek jest Gabriel Allon – agent izraelskiego wywiadu. O talencie pisarskim Silvy może świadczyć fakt, że prawa do ekranizacji serii książek o Gabrielu Allonie wykupione zostały przez wytwórnię Universal Pictures.
W Sprawie Rembrandta Gabriel Allon, po odejściu z Biura Wywiadu, osiada wraz z żoną Chiarą w Kornwalii, gdzie chce żyć w spokoju i samotności. Jednak upragniony spokój nie jest im najwyraźniej pisany. Niespodziewanym gościem, przerywającym sielankę małżonków jest ekscentryczny marszand sztuki – Julian Isherwood, który przybywa z Londynu, gdyż tylko w Gabrielu dostrzega szansę na pomoc w rozwiązaniu dręczącej go sprawy.
Otóż w Glastonbury, zabytkowym angielskim miasteczku zamordowano jednego z konserwatorów. Zajmował się on renowacją najcenniejszego dzieła Rembrandta, które zostało skradzione. Allon nie jest początkowo pewien, czy powinien podejmować się rozwikłania tej sprawy. Odszedł przecież z Biura Wywiadu, planował odpoczynek i chciał zapomnieć o świecie, który właśnie opuścił. W końcu jednak podejmuje decyzję, że pomoże Isherwoodowi. Amsterdam, Buenos Aires, Jezioro Genewskie – to miejsca tworzące swoisty szlak. Poszukiwanie dzieła Rembrandta prowadzone przez Gabriela, ujawniają mroczną i śmiertelnie niebezpieczną tajemnicę dzieła Starego Mistrza, dotyczącą czasów II wojny światowej i czasów zagłady.
Powieść Silvy przynosi wiele wartkich zwrotów akcji. Czytelnik, nawet ten najbardziej wybredny nie będzie się nudził podczas lektury Sprawy Rembrandta. W powieści mamy mieszankę wszystkich elementów, jakie powinny składać się na idealną powieść sensacyjną. Bohater, tajemnica i akcja. Czegóż więcej trzeba, by stworzyć interesującą powieść i zachwycić czytelnika?
Moim zdaniem Silva stworzył książkę, którą powinien przeczytać każdy miłośnik powieści sensacyjnej, ale nie tylko. To ciekawa propozycja także dla osób, które, podobnie jak i ja, szukają od czasu do czasu odmiany. Osobiście przyznaję, że na liście książek, które chcę obowiązkowo przeczytać w tym roku dopisałam powieści Silvy. Równie chętnie obejrzę ich ekranizację.
Polecam!

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Muza
ISBN: 978-83-7758-162-9
tę książkę dostaniesz w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl